| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Kary i środki karne > Zakaz wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych (art. 41c)

Zakaz wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych (art. 41c)

Zakaz wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych nie obejmuje uczestnictwa w loteriach promocyjnych.

Od 1 stycznia 2010 roku obowiązuje ustawa z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, na mocy której do kodeksu karnego dodano nowy środek karny jakim jest zakaz wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych.

Zakaz ten ma uniemożliwić wstęp do ośrodków gier osobom, które popełniły przestępstwo z udziałem lub w związku z urządzaniem gier hazardowych. Ma również pomóc osobom uzależnionym.

Kiedy sąd orzeka zakaz wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych?

Sąd fakultatywnie orzeka zakaz w stosunku do osób, które zostały skazane za przestępstwo popełnione w związku z urządzaniem gier hazardowych lub udziałem w nich.

Zobacz serwis: Kary i środki karne

Ośrodki gry oraz gry hazardowe

Definicja „ośrodka gry” została zawarta w ustawie o grach hazardowych i oznacza kasyno gry oraz salon gry bingo pieniężne. Natomiast „gry hazardowe” nie zostały odrębnie zdefiniowane w ustawie i obejmują gry losowe, zakłady wzajemne oraz gry na automatach.

Zakaz nie obejmuje jednak loterii promocyjnych, w których to uczestnik bierze udział poprzez nabycie towaru, usługi lub innego dowodu udziału w grze i tym samym nieodpłatnie uczestniczy w loterii, a podmiot urządzający loterię oferuje wygrane pieniężne lub rzeczowe.

Na jaki okres orzekany jest zakaz?

Sąd orzeka zakaz na okres od 1 roku do 10 lat. Obowiązuje on od dnia uprawomocnienia się orzeczenia. Okres, na który orzeczono zakaz stadionowy nie biegnie, jeżeli sprawca odbywa w tym czasie karę pozbawienia wolności, chociażby orzeczoną za inne przestępstwo.

Złamanie zakazu wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych.

Osoba, która nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Zobacz: Wymierzanie kar

Podstawa prawna:
Kodeks karny: art. 41c i art. 244.
Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r.o grach hazardowych (Dz.U. z 2011 r., Nr 134, poz. 779)

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoba, która nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Osoba, która nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Klasyfikacja budżetowa 2017 (książka)129.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »