REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Przepadek następuje na rzecz Skarbu Państwa.
Przepadek następuje na rzecz Skarbu Państwa.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli sprawca osiągnął z popełnienia przestępstwa, chociażby pośrednio, korzyść majątkową niepodlegającą przepadkowi przedmiotów wymienionych w art. 44 § 1 lub 6, sąd orzeka przepadek takiej korzyści albo jej równowartości. Przepadku nie orzeka się w całości lub w części, jeżeli korzyść lub jej równowartość podlega zwrotowi pokrzywdzonemu lub innemu podmiotowi.

Wskazany przepis rozszerza instytucję przepadku opisaną w art. 44 Kodeksu karnego o przedmioty pochodzące pośrednio z przestępstwa (to tzw. przepadek korzyści majątkowej) i ustanawia szeroką możliwość pozyskiwania wskazanych przedmiotów, między innymi w sytuacjach gdy sprawca przeniósł ją na inną osobę. Przepis ten służy walce z przestępcami ukrywającymi swój majątek i jest swego rodzaju surogatem istniejącej kiedyś instytucji w postaci konfiskaty mienia.

REKLAMA

REKLAMA

Przepis powyższy ma charakter wtórny do art. 44 Kodeksu karnego, co oznacza iż stosuje się go w przypadku gdy nie zastosowania nie znalazł przytoczony przepis. Pozwala on na orzeczenie przepadku bezpośredniej lub pośredniej korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa lub jej równowartości.

Przepadek następuje na rzecz Skarbu Państwa, chyba że podlega zwrotowi pokrzywdzonemu lub innemu uprawnionemu podmiotowi. W razie współwłasności orzeka się przepadek udziału należącego do sprawcy lub przepadek równowartości tego udziału.

Zobacz serwis: Sprawy karne

REKLAMA

Analizowany art. ustanawia bardzo istotne domniemanie prawne wskazując na to, że w razie skazania za przestępstwo, z którego popełnienia sprawca osiągnął, chociażby pośrednio, korzyść majątkową znacznej wartości, uważa się, że mienie, które sprawca objął we władanie lub do którego uzyskał jakikolwiek tytuł w czasie popełnienia przestępstwa lub po jego popełnieniu, do chwili wydania chociażby nieprawomocnego wyroku, stanowi korzyść uzyskaną z popełnienia przestępstwa, chyba że sprawca lub inna zainteresowana osoba przedstawi dowód przeciwny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższe oznacza to, że potencjalnie cały majątek sprawcy uzyskany po dacie popełnienia przez niego przestępstwa traktowany jest jako korzyść z tego przestępstwa. Jest to domniemanie, które jest wzruszalne, zaś jego wzruszenie może być dokonane przez sprawcę lub inną osobę. Zwraca jednak uwagę fakt, odwróconego ciężaru dowodowego czyli to, że to osoba posiadająca majątek ma wykazać jego legalność, a nie organ ma udowodnić jego nielegalność. Powyższe dotyczy tylko sytuacji w której sprawca został skazany za przestępstwo przynoszące, choćby pośrednio korzyść znacznej wartości (tj. o wartości dwustu krotnego najniższego miesięcznego wynagrodzenia w myśl tzw. słowniczka zawartego w art. 115 p. 4 Kodeksu karnego).

Jeżeli skazany dokonał napadu na bank w dniu 21 maja 2009 r. to nabyty po tym okresie majątek np. samochód luksusowy uważany jest za pośrednią korzyść, chyba że sprawca wykaże inne jego źródło finansowania, np. pokaże dokumentację kredytu na zakup samochodu.

Mechanizm wskazanego domniemania pochodzenia majątku z przestępstwa ma również miejsce w przypadku gdy liczności sprawy wskazują na duże prawdopodobieństwo, że sprawca przestępstwa przeniósł na osobę fizyczną, prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, faktycznie lub pod jakimkolwiek tytułem prawnym, mienie stanowiące korzyść uzyskaną z popełnienia przestępstwa. Wówczas uważa się, że mienie to należy do sprawcy (a co za tym idzie może podlegać przepadkowi) chyba że dany podmiot wykaże dowód zgodnego z prawem jego uzyskania. Może on również wytoczyć powództwo przeciw Skarbowi Państwa o obalenie tego domniemania. Przykładowo: jeżeli mąż dokonał oszustwa na milion złotych i po dacie jego czynu, w tajemniczy sposób konto jego żony powiększyło się o kilkaset tysięcy złotych, to istnieje domniemanie że są to pieniądze pochodzące z przestępstwa. To żona aby zapobiec przepadkowi tych pieniędzy musi wykazać ich legalne pochodzenie.

Mechanizm powyższy jest słuszny i ma zapobiec znanemu zjawisku ukrywania przez sprawcę majątku poprzez przekazywanie go innym osobom. Należy dodać, że przed orzeczonym przepadkiem dane mienie może być zabezpieczone, podobnie jak może być zabezpieczone na czas rozpatrywania wniesionego powództwa przeciw Skarbowi Państwa.

Zobacz również: Bezpłatne porady prawne

Podstawa prawna: Art. 45 Kodeksu karnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zmiany w szkołach. Mydło, papier toaletowy i papierowe ręczniki w każdej łazience? Znowelizowane przepisy nie pozostawiają wątpliwości.

    Gdyby ktoś miał wątpliwości co do tego, jakiego rodzaju środki higieniczne szkoły powinny zapewnić uczniom, to już niedługo stanie się to jasne. Procedowane są zmiany w przepisach, w wyniku których w każdej szkolnej łazience mają być dostępne co najmniej papier toaletowy, mydło do rąk i papierowe ręczniki.

    Można leczyć zęby za darmo „na NFZ”. Jaki zakres świadczeń w 2024 roku? Badania kontrolne, leczenie próchnicy, także kanałowe, protezy, usuwanie kamienia i inne

    Warto wiedzieć, że cały czas istnieje możliwość wyleczenia w Polsce zębów bezpłatnie. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego z refundacją NFZ. Niestety nie każdy dentysta ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, bo tylko w takim gabinecie można skorzystać z darmowego leczenia. Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć zakres gwarantowanych świadczeń stomatologicznych. Właśnie ukazał się projekt rozporządzenia w tej sprawie.

    Ulga na dziecko. Nie można utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej” z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej”

    Warunkiem niezbędnym do zastosowania ulgi na dzieci w stosunku do małoletniego dziecka jest wykonywanie władzy rodzicielskiej, a nie samo jej posiadanie. Nie można utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej” z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej”.

    Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie. Co jak ktoś będzie miał problemy z prądem za pół roku?

    Znamy pierwsze szczegóły dofinansowania od rządu dla osób, które będą miały kłopoty po podwyżce cen prądu. Nosi nazwę "bon energetyczny". Niestety to jednorazowe świadczenie, a nie stała pomoc dla osób ubogich.

    REKLAMA

    Nowe regulacje dotyczące cen energii w Polsce

    Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, zapowiedziała w Polsat News, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Obecnie ceny energii, gazu oraz ciepła są zamrożone w ramach wprowadzonych przez poprzedni rząd tarcz antyinflacyjnych; przepisy wygasają w połowie roku.

    Jakie będą emerytury od kwietnia 2024? ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS

    Od kwietnia 2024 roku ZUS będzie korzystać z nowej tablicy GUS do obliczania wysokości nowo przyznawanych emerytur. Najnowsza tablica dalszego trwania życia powoduje obliczenie emerytury osoby w wieku 60 lat niższej o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.

    Kilka dodatków osłonowych na jeden adres. Jak z tym było w dodatku węglowym?

    Jeszcze przez miesiąc można składać wnioski o dodatek osłonowy. Stałym problemem jest złożenie kilku wniosków z jednego adresu. Częsta sytuacja, gdy w domu na parterze mieszkają teściowie, na piętrze młode małżeństwo z dzieckiem.

    Afera Funduszu Sprawiedliwości. Przedstawicielowi Fundacji Profeto usłyszał zarzuty

    W kontekście śledztwa dotyczącego Funduszu Sprawiedliwości, prokuratura postawiła zarzuty przedstawicielowi Fundacji Profeto, organizacji kościelnej działającej od 2014 roku. Zarzuty wynikają z faktu, że fundacja otrzymała ponad 66 milionów złotych, mimo że jej projekt nie spełniał wymogów formalnych ani merytorycznych.

    REKLAMA

    Byli mundurowi mogą wrócić do policji. Korpus oficerów młodszych bez limitu czasu na decyzję [Nowelizacja ustawy o Policji]

    Rząd ułatwi powrót do służby policjantom, którzy z niej odeszli. Zmieni ustawę o Policji.

    Podwyższenie limitu wydatków komitetów wyborczych w wyborach do PE

    Podwyższenie limitu wydatków komitetów wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów.

    REKLAMA