| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Środki zabezpieczające > Umieszczenie w zakładzie psychiatrycznym (art. 94)

Umieszczenie w zakładzie psychiatrycznym (art. 94)

Jeżeli sprawca, w stanie niepoczytalności określonej w art. 31 § 1, popełnił czyn zabroniony o znacznej społecznej szkodliwości i zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że popełni taki czyn ponownie, sąd orzeka umieszczenie sprawcy w odpowiednim zakładzie psychiatrycznym

Czasu pobytu w zakładzie nie określa się z góry; sąd orzeka zwolnienie sprawcy, jeżeli jego dalsze pozostawanie w zakładzie nie jest konieczne.
Sąd może zarządzić ponowne umieszczenie sprawcy określonego w § 1 w odpowiednim zakładzie psychiatrycznym, jeżeli przemawiają za tym okoliczności wymienione w § 1 lub w art. 93 Kodeksu karnego; zarządzenie nie może być wydane po upływie 5 lat od zwolnienia z zakładu.

Przepis ten określa stosowanie środka zabezpieczającego wobec sprawców niepoczytalnych. Umieszczenie sprawcy niepoczytalnego w odpowiednim zakładzie psychiatrycznym jest możliwe, jeżeli popełnił on czyn zabroniony o znacznej społecznej szkodliwości i dodatkowo zachodzi wysokie prawdopodobieństwo ponowienia takiego czynu w przypadku niezastosowania środka zabezpieczającego. Chodzi tutaj o poważniejsze przestępstwa, takie, które mogą stanowić znaczne niebezpieczeństwo dla porządku prawnego.

Środek zabezpieczający w postaci zamkniętego zakładu nie może być stosowany w przypadku, gdy chodzi o sprawców drobnych, albo nawet i średnich przestępstw (nawet tych uciążliwych dla otoczenia) a także w sytuacji, gdy prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa nie jest wysokie albo też może być zredukowane poprzez leczenie nie w drodze środka zabezpieczającego.

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Istotna jest tu realna groźba ponownego popełnienia czynów skierowanych przeciwko życiu i zdrowiu człowieka, bezpieczeństwu publicznemu i innych czynów stwarzających znaczne zagrożenie. Nie uzasadnia stosowania środka z art. 94 § 1 Kodeksu karnego realna groźba popełnienia przez sprawcę choćby i wielu czynów, jeśli ich społeczna szkodliwość nie jest znaczna (na przykład wielu kradzieży).

Czasu pobytu w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym nie określa się z góry, jest on bowiem zależny od wyników leczenia.

Po zwolnieniu z zakładu istnieje możliwość ponownego umieszczenia sprawcy w zakładzie psychiatrycznym, jeżeli przemawiają za tym odpowiednie względy. Ponowne umieszczenie w zakładzie psychiatrycznym nie może jednak nastąpić po upływie 5 lat od zwolnienia z zakładu.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Podstawa prawna: Art. 94 Kodeksu karnego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »