| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Środki zabezpieczające > Jakie są przesłanki orzekania zakazów (art. 99)

Jakie są przesłanki orzekania zakazów (art. 99)

Jeżeli sprawca dopuścił się czynu zabronionego w stanie niepoczytalności określonej w art. 31 § 1, sąd może orzec tytułem środka zabezpieczającego obowiązek lub zakazy wymienione w art. 39 pkt 2-3, jeżeli jest to konieczne ze względu na ochronę porządku prawnego, oraz przepadek wymieniony w art. 39 pkt 4.

Wymienione w § 1 obowiązek lub zakazy orzeka się bez określenia terminu; sąd uchyla obowiązek lub zakazy, jeżeli ustały przyczyny ich orzeczenia.

Omawiany przepis dotyczy środków zabezpieczających o charakterze administracyjnym (nielecznicze środki zabezpieczające). Wobec sprawcy, który dopuścił się czynu zabronionego w stanie niepoczytalności, sąd może orzec tytułem środka zabezpieczającego:
1. zakaz zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu lub prowadzenia działalności gospodarczej (art. 39 pkt 2 Kodeksu karnego),
2. zakaz prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub opieką nad nimi (art. 39 pkt 2 k.k.),
3. obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu (art. 39 pkt 2b k.k.),
4. zakaz wstępu na imprezę masową (art. 39 pkt 2c Kodeksu karnego) lub
5. zakaz prowadzenia pojazdów (art. 39 pkt 3 k.k.), oraz przepadek (art. 39 pkt 4 k.k.), jeżeli jest to konieczne ze względu na ochronę porządku prawnego.

Zobacz: Bezpłatna porada prawna

Zakazy stanowiące środek zabezpieczający orzeka się na czas nieoznaczony, a jego uchylenie sąd zarządza niezwłocznie, gdy ustaną przyczyny, które zdecydowały o jego orzeczeniu. Przede wszystkim nastąpi to wówczas, gdy ustąpi stan psychiczny sprawcy, który powodował niepoczytalność w czasie popełnienia czynu. Mogą jednak o tym zdecydować również innego rodzaju okoliczności, świadczące, że utrzymywanie zakazu nie jest konieczne ze względu na ochronę porządku prawnego.

Środki zabezpieczające określone w art. 39 pkt. 2,3 kodeksu kodeksu karnego są środkami, stanowiącymi środki karne, które w tym wypadku nie mogą być orzeczone ze względu na niepoczytalność sprawcy uchylającą winę.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Pozbawienie praw, obowiązki, zakazy orzeka się bezterminowo, jednakże sąd orzeka o przywróceniu tych praw lub uchyleniu obowiązku lub zakazu, gdy ustaną przyczyny, dla których je zastosowano.

Podstawa prawna: Art. 99 Kodeksu karnego

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Środki zabezpieczające orzeka się na czas nieoznaczony, a ich uchylenie sąd zarządza niezwłocznie, gdy ustaną ich przyczyny.
Środki zabezpieczające orzeka się na czas nieoznaczony, a ich uchylenie sąd zarządza niezwłocznie, gdy ustaną ich przyczyny.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Nina Sosińska

Rozwojem zawodowym zajmuję się już od 35 lat. Jestem nauczycielem, trenerem, coachem, facylitatorem i konsultantem. W 2004 roku otrzymałam zaszczytny tytuł laureatki konkursu „Dyrektor Personalny Roku 2004”. W roku 2006 wygrałam konkurs „Najlepsza Strategia HR” ogłoszony na konferencji Kadry. W 2006 roku założyłam więc własną firmę: HR High Touch. Od tego czasu pomagam konsultantom, trenerom, coachom i mentorom w planowaniu oraz w realizacji projektów rozwoju zawodowego poprzez dostarczanie im najbardziej rzetelnych i wszechstronnych narzędzi i rozwiązań. Uczę, jak je stosować. W mojej pracy stosuję najbardziej rzetelne i uniwersalne międzynarodowe narzędzia: • System Facet5 • Platforma Neurozmiany Momentor • Rozwiązania on-line służące zbieraniu opinii i ocen metodą 360 stopni oraz NeuroView (ocena poziomu zaufania w zespole metodą 180 stopni) Jestem autorką dwóch książek: „Magia Rozwoju Talentów” i „Magia Motywacji”. “Magia Rozwoju Talentów” została wyróżniona przez czytelników jako jedna z tych książek, które miały największy wpływ na ich rozwój zawodowy:

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK