REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W katastrofie w Smoleńsku zginął Rzecznik Praw Obywatelskich

Adam Janus
źródło: http://www.rpo.gov.pl/
źródło: http://www.rpo.gov.pl/

REKLAMA

REKLAMA

Janusz Kochanowski był postacią niezwykłą. Ogromna wiedza, doświadczenie i fachowość, niezwykła kultura osobista, nietuzinkowe poczucie humoru – tak opisują go jego najbliżsi współpracownicy.

Janusz Kochanowski urodził się 18 kwietnia 1940 w Częstochowie. Był żonaty z Ewą Chmiel. Miał dwójkę dzieci: Marta (33 l.) oraz Mateusz (26 l.).

REKLAMA

Janusz Kochanowski z wykształcenia był prawnikiem. Ukończył studia prawnicze na wydziale prawa na Uniwersytecie Warszawskim w 1963 roku. W latach 1964-66 odbywał aplikację sądową. W latach 1966-1990 był wykładowcą na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.  W 1980 roku obronił pracę doktorska na temat subiektywnych granic odpowiedzialności karnej.

Zobacz też: Konstytucja

REKLAMA

Był ekspertem Senackiej Komisji Praw Człowieka i Praworządności w latach 1989-91. Następnie los rzucił go na placówkę dyplomatyczną do Londynu, gdzie był konsulem generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1991-95. Później w okresie 1996 - 1997 był visiting fellow na Uniwersytecie Cambridge.

Zmarły tragicznie rzecznik był od 1995 roku członkiem Okręgowej Rady Radców Prawnych w Warszawie; był w latach 1980-91 członkiem NSZZ "Solidarność". W latach 1989 - 2003 członkiem założycielem, sekretarzem i członkiem honorowym Rotary Club of Warsaw.
Był poza tym członkiem London Diplomatic Association 1991-95, Consular Corps in London 1991-95, The London European Society and European Luncheon Club 1993-97, European Atlantic Group w Londynie 1993-97, Polskiego Club "Ognisko" w Londynie 1991-1995, Oxford & Cambridge University Club w Londynie 1997-99, British-Polish Legal Association w Londynie, którego jest dożywotnim członkiem honorowym, Transparency International - gdzie był członkiem zarządu, Polskiej Rady Ruchu Europejskiego. Był także członkiem założycielem Stowarzyszenia Pamięci Narodowej, członkiem International Adviser Journal of Criminal Law and Philosophy oraz członkiem komitetu doradczego europejskiego Caselex.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Janusz Kochanowski był bezpośrednim doradcą Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Lekarzy 1998-1999; członek zespołu przy Prezesie Rady Ministrów d/s oceny tworzenia służby cywilnej 1998; członek zespołu przy Ministrze Sprawiedliwości d/s nowelizacji kodeksu karnego 2000-2001; prezes Fundacji i red. naczelny magazynu "Ius et Lex" 2000-., Przewodniczący Porozumienia Organizacji Zawodów Prawniczych 2003-2004.

Od 2006 r. Janusz Kochanowski był Rzecznikiem Praw Obywatelskich V kadencji.

Zobacz też: Sprawy urzędowe

Dorobek naukowy Janusza Kochanowskiego był niezwykle bogaty. Opiewa on na ponad 100 publikacji na temat prawa karnego oraz stosunków międzynarodowych.

Najbardziej znane z nich to:

REKLAMA

„Subiektywne granice sprawstwa i odpowiedzialaności karnej” 1985,
Standard "rozsądnego człowieka" w prawie karnym "Studia Iuridica" 1991,
Prawo karne wobec upiorów przeszłości i wyzwań teraźniejszości, "Studia Iuridica" 2000,
"III Rzeczpospolita w trzydziestu odsłonach. Nadzieje i rozczarowania po 1989 roku" Świat Książki, Warszawa 2004; 

Janusz Kochanowski był osobą cenioną i wielokrotnie nagradzaną. W dowód niewątpliwych zasług i otrzymał on między innymi: Złoty Paragraf przyznany przez Gazetę Prawną w 2005 r.; "Honorowy Medal Europejski" Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej i BCC; "Orkiestrowy Znak Jakości" od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dr. Kochanowski był postacią niezwykle barwną, bez wątpienia wyróżniającą się wiedzą prawniczą, doświadczeniem zawodowym oraz wysokim autorytetem ze względu na swe walory moralne i wrażliwość społeczną.

Nowego Rzecznika Praw Obywatelskich powoła Sejm za uprzednią zgodą Senatu. Kadencja nowego rzecznika będzie trwała 5 lat. Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich podobnie jak Janusz Kochanowski będzie musiał legitymować się nieskazitelnym charakterem oraz bogatą wiedzą prawniczą. Nie będzie on mógł zajmować innego stanowiska, z wyjątkiem stanowiska profesora szkoły wyższej.

Do czasu wyboru nowego rzecznika urzędem będzie kierował Stanisław Trociuk, jeden z dotychczasowych zastępców Janusza Kochanowskiego.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem. Prace domowe też niewskazane

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

REKLAMA

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

REKLAMA

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z języka angielskiego? Wymagania egzaminacyjne

W jakim terminie odbywa się egzamin z języka angielskiego? Jakie są wymagania egzaminacyjne na maturze z tego przedmiotu? 

Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie - co się wydarzy? Harmonogram obrad w dniach 24-25-26 kwietnia

Dzisiaj, 24 kwietnia Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie. Jak będzie przebiegał plan obrad? Jakie projekty ustawa będą procedowane przez parlamentarzystów? Pełny harmonogram obrad Sejmu w dniach 24-25-26 kwietnia 2024 roku.

REKLAMA