| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Obywatelstwo > Urodzenie dziecka we Włoszech a obywatelstwo

Urodzenie dziecka we Włoszech a obywatelstwo

Czy urodzenie dziecka we Włoszech zagwarantuje mu automatyczne uzyskanie przez nie włoskiego obywatelstwa?

Zgodnie z prawem włoskim (ustawa z 5 lutego 1992, Nr 91. „Nowe zasady dotyczące obywatelstwa”), dzieci imigrantów, które urodziły się we Włoszech nie mają prawa do automatycznego nabycia obywatelstwa włoskiego.

W wieku 18 lat, obywatel innego państwa, żyjący przez cały czas legalnie we Włoszech, w przeciągu roku od osiągnięcia pełnoletniości może zadecydować czy chce przyjąć obywatelstwo włoskie.

Aby potwierdzić stały pobyt należy poświadczyć okres legalnego pobytu w Italii, przedstawiając tzw. certificato storico di iscrizione. Zaświadczenie to wydawane jest w anagrafe w miejscu zameldowania. Oprócz tego osoba starająca się o przyznanie obywatelstwa musi przedłożyć dokument potwierdzający, prawo do stałego pobytu we Włoszech.

Często zdarza się, że rodzice nie zarejestrowali od razu urodzonego tutaj dziecka lub  poprosili z opóźnieniem o włączenie go do ich zezwolenia na pobyt. W tym przypadku wymóg stałego pobytu nie zostanie spełniony. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w tych przypadkach, w celu ułatwienia prawa do otrzymania obywatelstwa włoskiego, wydało specjalny okólnik, w którym prosi urzędników stanu cywilnego, by elastycznie oceniali wymóg ciągłego zameldowania w Italii. MSW ustaliło, że w przypadku nie posiadania dokumentów, potwierdzających stałe zameldowanie tutaj, należy wziąć pod uwagę np. zaświadczenia lekarskie (świadectwo szczepień), czy świadectwa szkolne, itp.

Zobacz również: Mandat we Włoszech - co robić?

Osoby, które zadeklarują chęć przyjęcia obywatelstwa włoskiego muszą złożyć wniosek w Urzędzie stanu Cywilnego (Ufficio dello Stato Civile) w Comune miejsca zameldowania.

Do wniosku należy załączyć:
1. ważny paszport;
2. dokument, potwierdzający prawo do stałego pobytu we Włoszech, czyli w przypadku obywateli polskich iscrizione anagrafica;
3. w przypadku nie posiadania dokumentów, potwierdzających stałe zameldowanie tutaj, należy wziąć pod uwagę np. zaświadczenia lekarskie (świadectwo szczepień), czy świadectwa szkolne, itp;
4. certificato stolico di iscrizione, czyli zaświadczenie poświadczające okres legalnego pobytu we Włoszech;
5. zupełny odpis aktu urodzenia (copia integrale dell'atto di nascita);
6. certificato storico di residenza;
7. potwierdzenie uiszczenia opłaty w wysokości 200 euro na konto: c.c. 809020 Ministero dell’Interno.

Odpowiedzi udzielił Adwokat Mascia Salvatore

Zobacz również serwis: Praca za granicą

Narzędzia

reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »