Komu przysługuje prawo do życia?
Aktualizacja: 08.08.2011
Prawo dożycia jest jednym z fundamentalnych praw obywatelskich. Przewidują je ustawodawstwa wszystkich wysokorozwiniętych państw. Nie jest to jednak prawo bezwzględne. Oznacza to, że prawo przewiduje niekiedy odstępstwa od tej zasady i zezwala na zabicie człowieka w określonej sytuacji. »
Jak przebiegają wybory na Prezydenta RP
Aktualizacja: 08.08.2011
Urząd Prezydenta RP ma charakter kadencyjny. To znaczy, że po pewnym czasie muszą nastąpić wybory na to stanowisko. Konstytucja RP oraz stosowna ordynacja wyborcza szczegółowo określają, kto może wystartować w wyborach oraz jak przebiegają wybory oraz samo głosowanie. »
Aktualizacja: 08.08.2011
Zgodnie z przepisami Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej jest najwyższym przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej i gwarantem ciągłości władzy państwowej. Jest to bardzo odpowiedzialne stanowisko dlatego też nie każdy może zostać Prezydentem. »
Jakie kompetencje ma Prezydent RP wobec rządu?
Aktualizacja: 08.08.2011
Prezydent RP to najważniejsza osoba w naszym państwie. Wybieramy go raz na pięć lat w wyborach bezpośrednich. Warto jednak wiedzieć jakie przysługują mu kompetencje, innymi słowy co może a czego nie może robić. »
Aktualizacja: 08.08.2011
Ministrowie ponoszą odpowiedzialność polityczną przed Sejmem i przed premierem. Narzędziem kontroli jest wotum nieufności. »
Aktualizacja: 08.08.2011
Trójpodział władzy to jeden z filarów współczesnego demokratycznego państwa prawa. Koncepcja ta zakłada istnienie trzech autonomicznych władz w państwie. Wyróżnia się trzy rodzaje władz- władzę ustawodawczą, władzę wykonawczą, władzę sądowniczą. »
Nowelizacja ustawy o IPN podpisana
Aktualizacja: 08.08.2011
Pomimo wcześniejszych kontrowersji, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.W miejsce Kolegium IPN, powstanie dziewięcioosobowa Rada. »
Skazani nie mogą kandydować do Parlamentu
Aktualizacja: 08.08.2011
Zgodnie z nowelizacją Konstytucji, która weszła w życie w dniu 21 października 2009 roku osoby skazane nie będą mogły robić kariery w polityce. »
Aktualizacja: 08.08.2011
Obowiązująca w Polsce Konstytucja została uchwalona 2 kwietnia 1997 r. Od tamtej pory w naszym kraju zmieniło się bardzo wiele, dlatego też autorytety prawnicze proponują zmiany w obecnej ustawie zasadniczej. »
Dziś mija 70 rocznicza wybuch II wojny światowej
Aktualizacja: 08.08.2011
O godzinie 4.45 dnia 1 września 1939 roku rozpoczął się największy konflikt zbrojny w dziejach świata - II wojna światowa. Pochłonęła miliony istnień ludzkich. »
Aktualizacja: 08.08.2011
Jak zapewne każdy wie w Polsce obowiązuje trójpodział władzy. Władzę dzieli się na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Tę ostatnią sprawują sądy i trybunały. »
Jazda w pasach zgodna z Konstytucją
Aktualizacja: 08.08.2011
Trybunał Konstytucyjny uznał, że obowiązek jazdy w pasach bezpieczeństwa jest zgodny z Konstytucją RP. Tym samym nie przychylił się do zarzutu skarżącego, iż jazda w pasach bezpieczeństwa narusza godność człowieka. »
O czym orzeka Trybunał Konstytucyjny?
Aktualizacja: 08.08.2011
Najważniejszą kompetencją Trybunału Konstytucyjnego jest orzekanie o zgodności przepisów prawa z Konstytucją. Ma on jednak wiele innych zadań, o których się często zapomina. »
Symbole Rzeczypospolitej Polskiej
Aktualizacja: 01.05.2012
Godło, hymn, flaga są symbolami Rzeczypospolitej Polskiej. Sprawdź, czy wiesz co one oznaczają i jaką mają historię. »
Aktualizacja: 08.08.2011
Jak możemy zaskarżyć przepisy niezgodne z Konstytucją. Jaka jest procedura zaskarżania przepisów i jakie dokumenty należy przygotować? »