| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Omówienie Konstytucji RP > Nowe projekty konstytucji

Nowe projekty konstytucji

Obowiązująca w Polsce Konstytucja została uchwalona 2 kwietnia 1997 r. Od tamtej pory w naszym kraju zmieniło się bardzo wiele, dlatego też autorytety prawnicze proponują zmiany w obecnej ustawie zasadniczej.

Projekty zmian Konstytucji są cztery. Trzy z nich opracował Rzecznik Praw Obywatelskich. Ostatni natomiast jest autorstwa byłych Prezesów Trybunału Konstytucyjnego.

Projekty Rzecznika

Rzecznik Praw Obywatelskich zaproponował aż trzy projekty konstytucji. Każdy z nich opiera się na innych założeniach. W myśl pierwszego z nich, nazywanego „parlamentarno- gabinetowym zracjonalizowanym”, w Rzeczpospolitej funkcjonuje dwuizbowy parlament wybierający Radę Ministrów. Funkcje i prerogatywy Prezydenta RP są w nim ograniczone.

Zobacz również: Kiedy do Rzecznika Praw Obywatelskich?

Drugi model, wzorowany na systemie kanclerskim, przewiduje istnienie jednoizbowego ciała ustawodawczego. Centralne miejsce w administracji rządowej zajmuje w nim Rada Ministrów z Prezesem Rady na czele. Podobnie jak w modelu pierwszym rolę prezydenta sprowadza się do funkcji reprezentacyjnej.

Trzeci projekt wzorowany jest na amerykańskim systemie prezydenckim. W systemie prezydenckim na czele władzy wykonawczej tym i rządu stoi prezydent. Prezydent posiada silną legitymację gdyż jego wybór odbywa się w drodze powszechnego głosowania. W takim systemie nie ma funkcji premiera.

Prezesi TK

Konkurencyjna inicjatywa wyszła ze strony byłych Prezesów Trybunału Konstytucyjnego. Stworzyli go Andrzej Zoll, Marek Safjan i Jerzy Stępień. Projekt ten jest najmniej rewolucyjny. Zakłada uporządkowanie i wytłumaczenie wątpliwości rodzących się na gruncie obecnej ustawy zasadniczej. Zmiany Prezesów zmierzają w stronę ograniczenia uprawnień prezydenta. Zgodnie z nim łatwiej będzie obalić weto prezydenta. Projekt przewiduje również pozbawienie Prezydenta prerogatyw w zakresie obronności.

Zobacz również: Trybunał Konstytucyjny

Projekty
Powstając jak grzyby po deszczu to remedium na pojawiające się coraz częściej pojawiające się spory kompetencyjne między Prezydentem a Prezesem Rady Ministrów.

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Projekty zmian Konstytucji są cztery - trzy z nich opracował Rzecznik Praw Obywatelskich, a ostatni jest autorstwa byłych Prezesów Trybunału Konstytucyjnego.
Projekty zmian Konstytucji są cztery - trzy z nich opracował Rzecznik Praw Obywatelskich, a ostatni jest autorstwa byłych Prezesów Trybunału Konstytucyjnego.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK