| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Omówienie Konstytucji RP > Nowe projekty konstytucji

Nowe projekty konstytucji

Obowiązująca w Polsce Konstytucja została uchwalona 2 kwietnia 1997 r. Od tamtej pory w naszym kraju zmieniło się bardzo wiele, dlatego też autorytety prawnicze proponują zmiany w obecnej ustawie zasadniczej.

Projekty zmian Konstytucji są cztery. Trzy z nich opracował Rzecznik Praw Obywatelskich. Ostatni natomiast jest autorstwa byłych Prezesów Trybunału Konstytucyjnego.

Projekty Rzecznika

Rzecznik Praw Obywatelskich zaproponował aż trzy projekty konstytucji. Każdy z nich opiera się na innych założeniach. W myśl pierwszego z nich, nazywanego „parlamentarno- gabinetowym zracjonalizowanym”, w Rzeczpospolitej funkcjonuje dwuizbowy parlament wybierający Radę Ministrów. Funkcje i prerogatywy Prezydenta RP są w nim ograniczone.

Zobacz również: Kiedy do Rzecznika Praw Obywatelskich?

Drugi model, wzorowany na systemie kanclerskim, przewiduje istnienie jednoizbowego ciała ustawodawczego. Centralne miejsce w administracji rządowej zajmuje w nim Rada Ministrów z Prezesem Rady na czele. Podobnie jak w modelu pierwszym rolę prezydenta sprowadza się do funkcji reprezentacyjnej.

Trzeci projekt wzorowany jest na amerykańskim systemie prezydenckim. W systemie prezydenckim na czele władzy wykonawczej tym i rządu stoi prezydent. Prezydent posiada silną legitymację gdyż jego wybór odbywa się w drodze powszechnego głosowania. W takim systemie nie ma funkcji premiera.

Prezesi TK

Konkurencyjna inicjatywa wyszła ze strony byłych Prezesów Trybunału Konstytucyjnego. Stworzyli go Andrzej Zoll, Marek Safjan i Jerzy Stępień. Projekt ten jest najmniej rewolucyjny. Zakłada uporządkowanie i wytłumaczenie wątpliwości rodzących się na gruncie obecnej ustawy zasadniczej. Zmiany Prezesów zmierzają w stronę ograniczenia uprawnień prezydenta. Zgodnie z nim łatwiej będzie obalić weto prezydenta. Projekt przewiduje również pozbawienie Prezydenta prerogatyw w zakresie obronności.

Zobacz również: Trybunał Konstytucyjny

Projekty
Powstając jak grzyby po deszczu to remedium na pojawiające się coraz częściej pojawiające się spory kompetencyjne między Prezydentem a Prezesem Rady Ministrów.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Projekty zmian Konstytucji są cztery - trzy z nich opracował Rzecznik Praw Obywatelskich, a ostatni jest autorstwa byłych Prezesów Trybunału Konstytucyjnego.
Projekty zmian Konstytucji są cztery - trzy z nich opracował Rzecznik Praw Obywatelskich, a ostatni jest autorstwa byłych Prezesów Trybunału Konstytucyjnego.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz69.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »