| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Ustawa

Ustawą nazywamy każdy akt powstały w procesie ustawodawczym, który nosi nazwę ustawa. Wydawana jest najczęściej przez parlament.

Ustawa to przepis określający prawa i obowiązki wszystkich podmiotów w państwie.

Ustawa jest aktem prawnym, który zawiera normy o charakterze abstrakcyjnym i generalnym. Oznacza to, że dotyczy jakiejś okręconej grupy osób, organów państwa, lub też do całego społeczeństwa. Nigdy nie odnosi się indywidualnie do konkretnej osoby. Znaczenie abstrakcyjne ustawy objawia się przez określanie w ustawie pewnych wzorców zachowań. Ustawa nigdy nie odnosi się do jednego tylko zachowania. Potocznie mówi się, że ustawa nie zużywa się przez jednokrotne jej zastosowanie przed daną osobę, a określonej sytuacji.

Ustawa jest aktem wydawanym przez parlament. Oznacza to, że w procesie jej tworzenia biorą obie izby parlamentu, zarówno Sejm, jak i Senat. Rola Sejmu w uchwalaniu ustaw, jest niezaprzeczalnie ważniejsza. Nie ma obecnie w polskim prawie możliwości ustanowienia ustawy w drodze referendum.

Co reguluje ustawa

Prawo co do zakresu przedmiotowego ustawy wskazuje dwie reguły. Po pierwsze w drodze ustawy mogą być regulowane określone sprawy. Po drugie tylko w drodze ustawy mogą być regulowane niektóre kwestie. Ustawa co do zasady jest aktem prawnym nieograniczonym. Parlament może w drodze ustawy uregulować wszystkie kwestie. Warunkiem jest zgodność regulacji ustawy z aktami wyższego rzędu, czyli z Konstytucją i z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi. W przypadku braku zgodności ustawy z ratyfikowaną umową międzynarodową, pierwszeństwo maja regulacje zawarte w umowie.

Normy zawarte w ustawie mogą zostać zmienione tylko przez akt tego samego rzędu, czyli przez inną ustawę. Rozporządzenie nie zmienia przepisów ustawy.

Przebieg procesu ustanawiania ustawy określa Konstytucja oraz Regulamin Sejmu i Senatu. Ostatnim etapem jest ogłoszenie ustawy w Dzienniku Ustaw po jej podpisaniu przez Prezydenta.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »