Art.31
W przypadku rozwiązania izby poselskiej prawo tyczące się przychodów skarbowych zostaje przedłużone na rok jeden, a prawa cywilne lub kryminalne mają mieć moc swoją bez żadnego określenia i zmiany.
reklama
reklama
Art.32
Gdy senat odmówi sankcji prawu, może równie król i we wszystkich przypadkach mianować nowych senatorów i odesłać potem prawo do senatu. Z tem wszystkim senat nie będzie mógł być złożonym z więcej jak sześciu biskupów, dwunastu wojewodów i dwunastu kasztelanów.
Art.33
Gdy król użył prawa nadanego artykułem poprzedzającym, naówczas miejsca wakujące w senacie między wojewodami i kasztelanami dopóty nic będą obsadzone, póki senat nie zmniejszy się do liczby 23-ym artykułem oznaczonej.
Art.34
Skoro senat potwierdził prawo lub król pomimo pobudek uchwały senatu nakazał je ogłosić, projekt ten staje się prawem natychmiast obowiązującym.
TYTUŁ VI O izbie poselskiej
Art. 35
Izba poselska składa się:
1) z sześciudziesiąt posłów mianowanych na sejmikach, czyli zgromadzeniach szlachty każdego powiatu, licząc po jednym z powiatu; posłowie powinni mieć najmniej 24 lat ukończonych, być w zupełnym używaniu praw swoich lub usamowolnionymi;
2) z czterdziestu deputowanych od gminów.
Art. 36
Cały kraj Księstwa Warszawskiego dzieli się na czterdzieści zgromadzeń gminnych, to jest óśm w mieście Warszawie, a 32 na resztę kraju.
Art. 37
Każde zgromadzenie gminne powinno liczyć w sobie przynajmniej 600 obywatelów mających prawo głosowania.
Art. 38
Członki izby poselskiej zostają wciąż na urzędzie lat dziewięć. Odnawiają się w trzeciej części co lat trzy. A zatem, i to na pierwszy raz, trzecia część członków izby poselskiej zostanie na urzędzie tylko przez trzy lata, a druga trzecia część przez lat sześć. Lista wychodzących członków w tych dwóch epokach przez los się ustanowi.
Art. 39
W izbie poselskiej prezyduje marszałek wybrany z jej łona, a od króla mianowany.
Art. 40
Izba poselska uchwala o projektach do praw, które potem przesyłają się pod sankcję senatu.
Art. 41
Każdego sejmu taż izba mianuje większością sekretnych kresek trzy komisje składająca się każda z pięciu członków, to jest: komisję przychodów skarbowych, komisję prawodawstwa cywilnego, komisję prawodawstwa kryminalnego. Marszałek prezydujący w izbie poselskiej donosi przez poselstwo Radzie Stanu o mianowaniu rzeczonych komisji.
Art. 42
Gdy Rada Stanu projekt do prawa ułoży, uwiadamia o tem komisję, której się tyczy przedmiot prawa., przez ministra tego wydziału, do którego się tenże przedmiot ściąga i za pośrednictwem referendarzów przydanych do Rady Stanu.