| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Teksty polskich konstytucji > Konstytucja Księstwa Warszawskiego z 1807 roku

Konstytucja Księstwa Warszawskiego z 1807 roku

Ustawa Konstytucyjna Księstwa Warszawskiego z dnia 22 lipca 1807 roku.

Jeżeli komisja ma jakie uwagi do przełożenia względem projektu do prawa, zgromadza się u tegoż ministra. Referendarze, którym polecone było doniesienie o projekcie do prawa przypuszczeni są do tych konferencji.

Art. 43

Jeżeli komisja obstaje przy swoich uwagach i żąda określenia w projekcie do prawa, minister donosi o tym Radzie Stanu.

Rada Stanu może przypuścić członki komisji do roztrząsania w gronie swoim szczegółów projektu do prawa, które zdały się potrzebować określenia.

Art. 44

Rada Stanu powziąwszy wiadomość o uwagach komisji bądź z doniesienia ministra, bądź przez roztrząśnienie w jej zgromadzeniu zaszłe, stanowi ostatecznie opis projektu do prawa, który się przesyła do izby poselskiej, aby o nim stanowiono.

Art. 45

Członki Rady Stanu są tym samym członkami izby poselskiej; zasiadają w niej i mają głos stanowczy.

Art. 46

Członki tylko Rady Stanu i członki komisji poselskiej mają prawo mówienia w izbie bądź w przypadku zgodności Rady i komisji względem projektu do prawa, końcem dobitniejszego wystawienia pożytków jego, bądź w przypadku rozróżnienia zdań, końcem jawniejszego okazania lub zbijania nieprzyzwoitości onegoż.

Żaden inny członek nie może zabierać głosu względem projektu do prawa.

Art. 47

Członki komisji mogą oświadczyć zdanie swoje osobiste względem projektu do prawa, a to bądź gdy z większością zdań w komisji, bądź gdy z mniejszością trzymali. Przeciwnie zaś członki Rady Stanu mogą mówić tylko za projektem do prawa, ułożonym w Radzie.

Art. 48

Gdy marszałek prezydujący w izbie poselskiej uzna, iż rzecz dosyć jest wyjaśnioną, może koniec uczynić roztrząsaniu i podać projekt prawa do kreskowania. Izba kreskuje sekretnie i stanowi prostą większością kresek.

Art. 49

Gdy prawo przejdzie, izba poselska przesyła je zaraz do senatu.

TYTUŁ VII O sejmikach i zgromadzeniach gminnych

Art. 50

Sejmiki, czyli zgromadzenia powiatowe, składają się z szlachty powiatu.

Art. 51

Zgromadzenia gminne składają się z obywatelów właścicielów nieszlachty i innych obywatelów, mających prawo wchodzenia do nich, jako się niżej powie.

Art. 52

Sejmiki i zgromadzenia gminne król zwołuje. Listy zwołujące oznaczą miejsce, dzień, w którym się zgromadzić, czynności, do których przystąpić, i czas, jak długo trwać mają.

Art. 53

Nikt nie może być przypuszczonym do dawania głosu, kto nie ma 21 lat ukończonych, kto nie jest w zupełnym używaniu praw swoich albo nie jest usamowolnionym. Usamowolnienie może odtąd następować w 21-ym roku skończonym, bez względu na wszelkie inne przeciwne temu prawa i zwyczaje.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK