| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Domowy budżet > Co to jest Rejestr Dłużników Niewypłacalnych?

Co to jest Rejestr Dłużników Niewypłacalnych?

Rejestr Dłużników Niewypłacalnych (RDN) wprowadzony przez ustawę z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym. RDN ma na celu zapewnienie pewnego, szybkiego i aktualnego dostępu do informacji istotnych z punktu widzenia obrotu gospodarczego, a więc do rzetelnych informacji dotyczących wypłacalności (a co za tym idzie wiarygodności) potencjalnych kontrahentów. Niewątpliwie weryfikacja zamieszczonych w RDN informacji może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka podejmowania współpracy z niesolidnymi lub nieuczciwymi kontrahentami.

Co do powiadomienia dłużnika o wpisie do RDN, należy stwierdzić, iż dłużnik taki, jako osoba która podlega wpisowi do RDN, ma status uczestnika postępowania i sąd z urzędu wezwie go do wzięcia udziału w postępowaniu. Tak więc sąd będzie powiadamiać dłużnika o postępowaniu, terminie posiedzeń sądu i o wydanym postanowieniu w sprawie. Jeżeli natomiast sąd nie będzie w stanie powiadomić dłużnika o postępowaniu np. dlatego, że miejsce pobytu dłużnika nie jest znane i nie da się go ustalić, sąd zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego ustanowi dla niego kuratora.

Sąd zbada wszystkie dokumenty, czy są zgodne pod względem formy i treści z przepisami prawa oraz czy są prawdziwe.

Osoba wnioskująca o umieszczenie dłużnika w RDN poniesie jedynie koszt opłacenia wniosku, który należy opłacić, naklejając znaczki opłaty sądowej na wniosku. Opłata za złożenie wniosku wynosi 400 zł. Jednak często wpis do RDN dopinguje dłużnika do spłaty zobowiązania i jeśli kwota długu jest znacząca warto ponieść taki koszt.

Sam wpis do RDN nastąpi na podstawie wydanego przez sąd orzeczenia. Wpis zostanie dokonany po uprawomocnieniu się postanowienia w przedmiocie wpisu.

Jak sprawdzić, czy nasz przyszły kontrahent nie figuruje w RDN?

Zasięgnięcie informacji o dłużniku z RDN nie powinno przysparzać trudności. W tym celu należy albo udać się do sądu rejestrowego, przy którym prowadzony jest oddział Centralnej Informacji KRS, albo wejść na stronę internetową www.ekrs.pl Tam należy złożyć odpowiedni, opłacony wniosek o wydanie odpisu lub wyciągu z RDN. Opłata za złożenie takiego wniosku wynosi obecnie 30 złotych. Żądany odpis lub wyciąg zazwyczaj wydawany jest natychmiastowo dzięki temu, iż Centralna

Informacja prowadzona jest w formie elektronicznej.

Czy musimy pamiętać, żeby wykreślić dłużnika z RDN?

Ogromnym plusem jest fakt, że wierzyciel nie ma obowiązku składania wniosku o wykreślenie dłużnika jeśli ten spłaci zobowiązanie.

Dłużnik mając świadomość, iż figuruje w RDN, po odpadnięciu przyczyny, która spowodowała umieszczenie go w RDN, sam powinien zadbać o to, by został wykreślony z RDN. W tym celu musi złożyć odpowiedni wniosek do sądu rejestrowego o dokonanie odpowiedniego wpisu (wykreślenie też jest wpisem). Dłużnik będzie tak długo figurował w RDN, dopóki sam nie postara się o wykreślenie go z tego rejestru, chyba że upłynie 10 lat od dokonania wpisu, wtedy taki wpis wykreślany jest z urzędu.

Ponadto wpisy dokonane w rejestrze podlegają wykreśleniu z urzędu przez sąd w razie zmiany lub uchylenia orzeczeń, na których podstawie wpisy zostały dokonane.

Zobacz również serwis: Domowy budżet

Polecamy artykuły

Eksperci:

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Kaflińskiego

specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym gospodarczym i finansowym

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasięgnięcie informacji o dłużniku z Rejestru Dłużników Niewypłacalnych nie powinno przysparzać trudności. W tym celu należy albo udać się do sądu rejestrowego, przy którym prowadzony jest oddział Centralnej Informacji KRS, albo wejść na stronę internetową www.ekrs.pl.
Zasięgnięcie informacji o dłużniku z Rejestru Dłużników Niewypłacalnych nie powinno przysparzać trudności. W tym celu należy albo udać się do sądu rejestrowego, przy którym prowadzony jest oddział Centralnej Informacji KRS, albo wejść na stronę internetową www.ekrs.pl.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK