| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Domowy budżet > Vademecum inwestora: Fundusz inwestycyjny zamknięty

Vademecum inwestora: Fundusz inwestycyjny zamknięty

Fundusz inwestycyjny zamknięty emituje publiczne certyfikaty inwestycyjne albo niepubliczne certyfikaty inwestycyjne. Certyfikat inwestycyjny daje na zgromadzeniu inwestorów prawo do jednego głosu. Statut funduszu może określać, że certyfikaty inwestycyjne imienne są uprzywilejowane w zakresie prawa głosu, z tym że jednemu certyfikatowi można przyznać nie więcej niż dwa głosy.

1. Certyfikaty inwestycyjne.

Fundusz inwestycyjny zamknięty emituje:
1) publiczne certyfikaty inwestycyjne albo
2) niepubliczne certyfikaty inwestycyjne,
na zasadach określonych w ustawie o funduszach inwestycyjnych.

Statut funduszu określa, czy emitowane przez fundusz certyfikaty są publicznymi certyfikatami inwestycyjnymi, czy niepublicznymi certyfikatami inwestycyjnymi.

Certyfikaty inwestycyjne, o których mowa w pkt 2, mogą zostać przekształcone w publiczne certyfikaty inwestycyjne wyłącznie w przypadku, gdy przekształcenie będzie obejmować również certyfikaty wcześniejszych emisji.

Przekształcenie certyfikatów wymaga zmiany statutu funduszu oraz zatwierdzenia przez Komisję prospektu emisyjnego lub memorandum informacyjnego obejmującego wszystkie wyemitowane certyfikaty inwestycyjne funduszu zgodnie z przepisami rozdziału 2 ustawy o ofercie publicznej.

Fundusz inwestycyjny zamknięty, który wyemitował publiczne certyfikaty inwestycyjne, jest obowiązany do emitowania wyłącznie publicznych certyfikatów inwestycyjnych.

Certyfikaty inwestycyjne funduszu inwestycyjnego zamkniętego mogą być papierami wartościowymi imiennymi lub na okaziciela, z tym że publiczne certyfikaty inwestycyjne mogą być wyłącznie na okaziciela. Certyfikat inwestycyjny jest niepodzielny. Certyfikaty inwestycyjne umarza się wyłącznie w przypadkach przewidzianych w ustawie.

Certyfikat inwestycyjny daje na zgromadzeniu inwestorów prawo do jednego głosu. Statut funduszu może określać, że certyfikaty inwestycyjne imienne są uprzywilejowane w zakresie prawa głosu, z tym że jednemu certyfikatowi można przyznać nie więcej niż dwa głosy.

Zbycie certyfikatu inwestycyjnego imiennego statut funduszu może:
1) uzależnić od zgody zgromadzenia inwestorów, oznaczając:
a) formę udzielenia zgody,
b) termin do wskazania nabywcy w przypadku odmowy zgody, nie dłuższy jednak niż 2 miesiące od dnia zgłoszenia zamiaru zbycia,
c) cenę lub sposób jej określenia oraz termin zapłaty ceny albo
2) w inny sposób ograniczyć, oznaczając termin oraz szczegółowy tryb i warunki stosowania takiego ograniczenia.

Statut może uzależnić ustanowienie zastawu na certyfikacie inwestycyjnym imiennym od zgody zgromadzenia inwestorów.

Zobacz również: Vademecum inwestora: Fundusz inwestycyjny otwarty

reklama

Polecamy artykuły

Eksperci:

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Kaflińskiego

specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym gospodarczym i finansowym

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Statut funduszu inwestycyjnego zamkniętego może przyznać dotychczasowym posiadaczom certyfikatów inwestycyjnych prawo pierwszeństwa do objęcia nowych certyfikatów inwestycyjnych kolejnej emisji w stosunku do liczby posiadanych certyfikatów inwestycyjnych. Sposób, tryb i zasady wykonania prawa pierwszeństwa określa statut funduszu.
Statut funduszu inwestycyjnego zamkniętego może przyznać dotychczasowym posiadaczom certyfikatów inwestycyjnych prawo pierwszeństwa do objęcia nowych certyfikatów inwestycyjnych kolejnej emisji w stosunku do liczby posiadanych certyfikatów inwestycyjnych. Sposób, tryb i zasady wykonania prawa pierwszeństwa określa statut funduszu.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Rybaczyk

Prawnik, doradca podatkowy. Pracuje zawodowo od 1995 r., najpierw w Ministerstwie Finansów, a przez ostatnie 15 lat w spółkach doradztwa podatkowego. Od lat prowadzi także szkolenia i wykłady, w szczególności w zakresie tematyki rozliczeń płatnika PIT i działalności gospodarczej podatników CIT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK