| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Czy konkubenci dziedziczą po sobie

Czy konkubenci dziedziczą po sobie

Prawo polskie wprost nie odnosi się do pojęcia konkubinatu, ale często posługuje się określeniem „osoby bliskie”. Można stwierdzić, że konkubinat oznacza wspólne pożycie dwojga osób odmiennej płci, które nie zawarły związku małżeńskiego.

Według polskiego prawa spadkowego do dziedziczenia może dojść albo z ustawy, albo z testamentu.

Dziedziczenie ustawowe

Dziedziczenie ustawowe wchodzi w grę, gdy spadkodawca nie pozostawił testamentu lub okazało się, że testament jest nieważny. W tym wypadku do spadku powołani będą krewni w ustalonej przez prawko kolejności.

Konkubenci nie dziedziczą po sobie z ustawy. Nawet długotrwałe pożycie ze zmarłym partnerem nie uprawnia do dziedziczenia z ustawy.

Dziedziczenie testamentowe

Testamentowe dziedziczenie będzie wówczas miało zastosowanie, gdy został sporządzony testament i to niezależnie czy w zwykłej formie pisemnej czy w formie aktu notarialnego.

Jeżeli zmarły pozostawił po sobie krewnych, którzy byliby uprawnieni do dziedziczenia z ustawy przysługiwać im będzie roszczenie o zachowek (nawet gdyby konkubent nie utrzymywał kontaktów z rodziną).

Zobacz również: Odszkodowanie po zmarłym konkubencie

Korzystanie z mieszkania

Ponadto, inne osoby bliskie, które mieszkały ze spadkodawcą do dnia jego śmierci są uprawnione do korzystania w ciągu trzech miesięcy od otwarcia spadku z mieszkania i urządzenia domowego w zakresie dotychczasowym.

Dodatkowo, po śmierci konkubenta, który był najemcą lokalu w stosunek najmu wstępuje także osoba, która pozostawała z nim w faktycznym pożyciu, jeżeli stale zamieszkiwała w tym mieszkaniu. A zatem przyznano takiej osobie prawo do wstąpienia w stosunek najmu lokalu mieszkalnego po śmierci konkubenta, jeżeli będzie spełniony warunek stałego zamieszkiwania z najemcą w chwili jego śmierci.

Nawet jeżeli spadkodawca pozbawił konkubenta prawa do zamieszkiwania po jego śmierci w tym lokalu, to taka wola jest nieważna.

Podatek od spadków a konkubinat

Konkubinat nie powoduje, że konkubent zapłaci zmniejszony podatek z tytułu otrzymanego spadku. Konkubent został umieszczony w III grupie podatkowej. Aktualnie kwota wolna od podatku dla tej grupy wynosi 4.902 zł.

Po śmierci konkubenta, drugiemu nie przysługuje prawo do renty rodzinnej (ale konkubent ma prawo wystąpić o rentę rodzinną na wspólne dzieci).

Zobacz również serwis: Konkubinat

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »