| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Ulga prorodzinna w związku partnerskim

Ulga prorodzinna w związku partnerskim

Możliwość odpisania 1112,04 zł nie jest przywilejem małżonków – przysługuje obydwu rodzicom, niezależnie od łączących ich instytucji prawa rodzinnego.

Podział ulgi pomiędzy rodziców

Jeśli rodzice dziecka (dzieci) wychowują je razem (czyli de facto mieszkają razem) – mogą podzielić się zwolnieniem w sposób dowolny. Jest to istotne w przypadku niewielkich dochodów ( i dużej liczby dzieci). Jeśli jeden z rodziców ma niewielki dochód, a tym samym kwota należnego podatku jest mniejsza od możliwego zwolnienia – warto część ulgi przenieść na drugiego z rodziców (tak żeby zwolnienie się nie „zmarnowało”). Stosunek w jakim dzielimy zwolnienie może być dowolny – jednak sytuacja zmienia się jeśli dziecko nie jest wspólnie wychowywane.

Prawo do ulgi przysługuje bowiem za faktyczne sprawowanie opieki nad dzieckiem. W sytuacji, w której opieka sprawowana jest przez rodziców (opiekunów) oddzielnie- zwolnienie przysługuje w takim stosunku, w jakim sprawowana jest opieka:

Jeśli sprawowana jest „miesięcznie”- przysługuje w wysokości 1/12 zwolnienia za każdy miesiąc sprawowanej opieki.
Jeśli w ciągu jednego miesiąca prawo i obowiązki wynikające z opieki są dzielone pomiędzy rodziców (opiekunów) – zwolnienie przysługuje w wysokości 1/30 kwoty miesięcznej, za każdy dzień sprawowania opieki.

Jeśli rodzic nie sprawuje opieki nad dzieckiem a jedynie płaci alimenty – nie przysługuje mu zwolnienie.

Wysokość zwolnienia

Ulga ta polega na obniżeniu podatku o kwotę stanowiącą iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek w pierwszym przedziale skali podatkowej. Oznacza to, że w zeznaniu składanym za 2009 rok. można będzie odliczyć od podatku 1112,04 zł na każde dziecko (2 x 556,02 zł).

Prawo do odliczenia ulgi nie zostało uzależnione ani od liczby wychowywanych dzieci, ani od wysokości osiąganego dochodu.

Jednak z uwagi na swoją konstrukcję (czyli odpis od należnego podatku a nie od podstawy opodatkowania) zwolnienie nie może być wyższe niż naliczony podatek.

Joanna K. ma dwójkę dzieci – stąd teoretycznie przysługuje jej zwolnienie w wysokości 2224,08 zł. Jednak z uwagi na to, że wysokość należnego za ten rok podatku wyniesie 1900 zł – może skorzystać jedynie z części zwolnienia – do wysokości należnego podatku.

Ze zwolnienia korzysta się wypełniając PIT-O, w którym wskazuje się wysokość ulgi, liczbę dzieci (oraz od przyszłego roku) liczbę miesięcy w jakich wychowywało się dziecko.

Zadaj pytanie: Forum

Do tej pory rodzicom przysługiwało pełne zwolnienie, niezależnie od tego kiedy urodziło się dziecko. Np. nawet jeśli dziecko przyszło na świat w grudniu – zwolnienie nie zmniejszało się. W przyszłym roku będzie proporcjonalne – a więc w tym samym przypadku ulga wyniesie 1/12 zwolnienia , czyli 92,76 zł. 

Więcej - na serwisie ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ulga prorodzinna przysługuje obojgu rodzicom.
Ulga prorodzinna przysługuje obojgu rodzicom.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK