| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Sporządź testament dla partnera

Sporządź testament dla partnera

Jeśli chcesz żeby twój partner po tobie dziedziczył sporządź testament- inaczej spadkiem podzielą się twoi spadkobiercy ustawowi.

Spadkobiercy nie można powołać z zastrzeżeniem warunku (np. „jeśli się ożeni”) lub terminu, testament będzie jednak ważny, jeśli przed otwarciem testamentu warunek się spełni.

Jedynym wyłomem od tej zasady jest tzw. podstawienie testamentowe. Można bowiem powołać spadkobiercę „zastępczego” na wypadek sytuacji, w której spadkobierca wybrany jako pierwszy nie może lub nie chce być spadku przyjąć.

Oprócz powołania spadkobiercy, w testamencie mogą znaleźć się :
- zapisy, czyli przypisanie określonych rzeczy określonym osobom (mają roszczenia do spadkobierców o wydanie rzeczy)
- polecenia – czyli zobowiązanie spadkobierców do określonych zachowań,

Sąd dokonuje wykładni testamentu- tak aby dostosować skutek postępowania spadkowego do woli testatora. Wykładnia nazywana jest „życzliwą” tj. sąd ma zadanie taką interpretację, która pozwoli zachować wolę spadkodawcy, a jednocześnie nie będzie sprzeczna z przepisami.


Ostrożnie z wydziedziczeniem

Wydziedziczenie, czyli pozbawienie spadkobiercy ustawowego prawa do zachowku, nie jest dowolne. Wydziedziczyć można daną osobę, o ile spełnione są określone warunki:
1. Uprawniony do zachowku wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
2. dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
3. Uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Wydziedziczenie nie jest możliwe, jeśli spadkodawca przebaczył spadkobiercy. 

Porównaj: jak kogoś wydziedziczyć

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »