| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Czy partner może odebrać korespondencję

Czy partner może odebrać korespondencję

Nie zawsze jesteśmy w domu w czasie, kiedy odwiedza nas listonosz. Jeśli zostawi awizo – przesyłkę możemy odebrać na poczcie – co jeśli nie możemy tam pójść sami? Teoretycznie nasz partner może zrobić to za nas.

Partner zawsze odbierze przesyłkę w domu

Zgodnie z prawem pocztowym (a także przepisami dotyczącymi doręczeń zarówno procedurze cywilnej, karnej jak i administracyjnej) – przesyłkę w miejscu doręczenia może odebrać adresat, jak również zamieszkała z nim osoba pełnoletnia (art. 26 ust. 2 p. 3 ustawy prawo pocztowe). Jak widać, z osobą tą nie muszą adresata wiązać żadne bliższe więzi – ważny jest wspólny adres zamieszkania.

Teoretycznie doręczenia zastępczego nie można dokonać, jeśli złożone zastrzeżenie, co do doręczania przesyłek „do rąk własnych” adresata. W praktyce, zdarza się, że listonosze nie zwracają na to uwagi.

Jeśli więc jesteśmy w domu, kiedy listonosz doręcza przesyłkę dla innego domownika – możemy ( i powinniśmy) podpisać odbiór własnym imieniem i nazwiskiem- listonosz natomiast nie ma w zasadzie możliwości (poza zastrzeżeniem doręczenia do rąk własnych) odmowy doręczenia.

Na poczcie teoretycznie też

Wspomniany powyżej art. 26 ustawy prawo pocztowe, wskazuje, że osoba pełnoletnie zamieszkująca wspólnie z adresatem, może odebrać przesyłkę również w siedzibie operatora pocztowego. Z tym jednak jest różnie- o ile bowiem listonosz nie ma większego problemu ze stwierdzeniem wspólnego zamieszkania (zastaje nas w końcu w domu) – o tyle stając przed okienkiem na poczcie musimy to jakoś udowodnić- problem w tym, że czasami jest to utrudnione, o ile w ogóle niemożliwe.

Jeśli osoba zamieszkująca razem z adresatem, jest zameldowana w tym samym lokalu co on – i co najważniejsze znajduje to odzwierciedlenie w jej dowodzie osobistym – nie powinno być najmniejszego problemu- pracownik poczty nie może odmówić wydania przesyłki.

Jeśli jesteśmy w stanie wykazać wspólne zamieszkiwanie z adresatem, a pracownik poczty odmawia wydania przesyłki – zwróćmy się do jego przełożonego i powołajmy na art. 26 ustawy prawo pocztowe.

Gorzej jeśli nasz dowód wskazuje zupełnie inny adres zamieszkania (co jest obecnie pewnego rodzaju normą) – wówczas pozostaje nam sporządzenie pełnomocnictwa.

Pełnomocnictwo pocztowe

Sposobem na oszczędzenie sobie zbędnych nerwów i problemów na poczcie- jest złożenie przez adresata (w przypadku konkubentów warto złożyć dwa- wzajemne pełnomocnictwa) pełnomocnictwa pocztowego. Upoważnia ono osobę pełnomocnika do odbioru wszystkich lub wybranych przesyłek w placówce pocztowej. Pełnomocnictwa nie jest jednak (a jakże) bezpłatne- koszt wystawienia pełnomocnictwa wynosi 21 złotych od pełnomocnictwa ogólnego i 2 zł za jednorazowe.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »