| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > W jaki sposób rozliczają się małżonkowie?

W jaki sposób rozliczają się małżonkowie?

Obowiązkiem każdego polskiego obywatela w wieku produkcyjnym jest rozliczanie PIT-u. Rozliczać się można pojedynczo, jak również we dwoje. Tą drugą sytuację, czyli wspólne rozliczenie z podatku dochodowego umożliwia małżeństwo, przy czym małżonkowie muszą pozostawać przez cały rok rozliczeniowy we wspólnocie majątkowej. Możliwe jest również rozliczanie się wspólnie z samotnie wychowywanym dzieckiem.

Wspólne rozliczenie

Wspólne zeznanie podatkowe współmałżonków dotyczy tylko tych dochodów, które są opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Małżonkowie muszą wypełnić pole "podatnik" oraz "małżonek" w kolejności przez nich ustalonej. Ważne jest, by konsekwentnie zachowywać kolejność we wszystkich częściach zeznania podatkowego oraz w dołączanych załącznikach. Zeznanie należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania małżonków, a jeśli mają oni różne miejsca zamieszkania - to w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania jednego z nich. Należy pamiętać, że możliwość wspólnego rozliczania się z podatku dochodowego nie przysługuje małżeństwom pozostającym w separacji. 

Zobacz również: Podstawowe obowiązki małżeńskie

Jak oblicza się podatek dochodowy?

Obliczając podatek dochodowy od dochodu każdego z małżonków należy odrębnie odjąć przysługujące odliczenia od dochodu. Są to np. wydatki na cele rehabilitacyjne i składki na ubezpieczenie społeczne. Następnie należy zsumować dochody, które zostały po powyższym odliczeniu, później odejmuje się wydatki odliczane od dochodu, poniesione przez współmałżonków na cele mieszkaniowe. Tak uzyskaną kwotę dzieli się na dwa i zaokrągla do pełnych złotych – wynik tego działania jest naszą podstawą opodatkowania, od której oblicza się podatek według skali podatkowej. Uzyskany wynik mnożymy razy dwa. Do dochodów nie wliczamy przychodów opodatkowanych w sposób zryczałtowany, takich jak: odsetki od lokat bankowych, dywidendy oraz wygrane w grach liczbowych. Taki sposób obliczania podatku stosowany jest również w przypadku, gdy dochód jednego z małżonków nie spowodował obowiązku zapłaty podatku. W taki sposób obliczony podatek jest podatkiem łącznym małżonków. Nie można rozliczać się razem z małżonkiem, gdy płaci on podatek w innej formie niż zasady ogólne –  w formie ryczałtu, karty podatkowej i podatkiem liniowym.

Zobacz również serwis: Małżeństwo

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK