| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Kiedy ustaje małżeńska wspólność majątkowa

Kiedy ustaje małżeńska wspólność majątkowa

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Kiedy powstaje rozdzielność majątkowa

Ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej może zostać zniesiony przez małżonków poprzez zawarcie umowy w formie aktu notarialnego, w której zadecydują o jej zniesieniu. Ustaje także w przypadku rozwodu lub separacji albo unieważnienia małżeństwa oraz w chwili śmierci lub ubezwłasnowolnienia, któregoś z małżonków.
Sąd może również wydać wyrok, w którym orzeknie o ustanowieniu z ważnych powodów rozdzielności majątkowej.

Do ważnych powodów można zaliczyć: trwonienie majątku wspólnego na skutek hulaszczego trybu życia, alkoholizm, rażącą niegospodarność, uchylanie się od pomnażania majątku, zatrzymywanie majątku wyłącznie dla siebie, faktyczna separacja małżonków, zaistnienie przesłanek żądania rozwodu, brak współpracy w zarządzaniu majątkiem wspólnym. Szczególne znaczenie ma ustanowienie rozdzielności majątkowej , gdy jeden z małżonków zadłuża majątek wspólny.

Po ustanowieniu rozdzielności majątkowej małżonek nie odpowiada za zobowiązania współmałżonka, które powstały po zniesieniu wspólności majątkowej.

Z jakim dniem powstaje rozdzielność majątkowa

Rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu, np. wtedy gdy małżonkowie żyli wcześniej w rozłączeniu.

Zobacz też: W jaki sposób rozliczają się małżonkowie

Pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej

Pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej składa się do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania małżonków lub ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków, jeżeli chociaż jedno z nich nadal tam mieszka. Jeżeli nie można ustalić właściwości w oparciu o powyższe to właściwym jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego, a gdy nie ma tej podstawy sąd miejsca zamieszkania powoda.

Małżonek może powoływać się względem innych osób na umowę majątkową małżeńską, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome, natomiast sądowe zniesienie wspólności majątkowej jest zawsze skuteczne wobec osób trzecich.

Umownie nie można znieść wspólności z datą wsteczną. Ustanowienie rozdzielności z datą wsteczną nie jest również możliwe w sprawie o rozwód lub separację, chyba że został wcześniej złożony pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną przed wytoczeniem powództwa o rozwód.

W razie ustanowienia rozdzielności majątkowej, każdy z małżonków zachowuje swój majątek osobisty, natomiast majątek wspólny może ulec podziałowi.

Zobacz też serwis: Małżeństwo

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK