| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną - czy możliwa?

Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną - czy możliwa?

Państwo Jagielscy od roku żyją w faktycznej separacji. Nie podejmują żadnych wspólnych decyzji, gdyż każda taka próba kończy się konfliktem. Ostatnio Pani Jagielska dowiedziała się z otrzymanego od komornika pisma, że jej mąż w tym czasie znacznie się zadłużył…

Zasadą jest, iż o ile małżonkowie nie określą umową innego ustroju, to pozostają we wspólności majątkowej. Każdy z nich może jednak żądać przez sąd ustanowienia rozdzielności majątkowej. .. jednak tylko z ważnych powodów.

Prawo nie zawiera definicji ważnych powodów, które uzasadniałyby ustanowienie przez sąd przymusowej rozdzielności, każdy przypadek powinien być zatem rozpatrywany indywidualnie.

Poniżej przykładowe twierdzenia Sądu Najwyższego na ten temat:

1. „Ważnym powodem do zniesienia wspólności majątkowej małżeńskiej jest separacja małżonków uniemożliwiająca im współdziałanie w zarządzie majątkiem wspólnym." (Wyrok SN z dnia 4 czerwca 2004 r., III CK 126/03);

2. "Przez ważne powody, dające podstawę do zniesienia tej wspólności, przyjęło się rozumieć wytworzenie się takiej sytuacji, która w konkretnych okolicznościach faktycznych wywołuje stan pociągający za sobą naruszenie lub poważne zagrożenie interesu majątkowego jednego z małżonków i z reguły także dobra rodziny" (Wyrok SN z dnia 31 stycznia 2003 r., IV CKN 1710/00).

Kiedy można żądać ustanowienia rozdzielności z datą wsteczną?

Rozdzielność majątkowa powstaje z dniem wskazanym w wyroku ją ustanawiającym. Jednak w wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu

Wskazany na początku artykułu przykład Państwa Jagielskich może uzasadniać nie tylko ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej, ale również żądanie aby sąd orzekł taką rozdzielność z datą wsteczną.

Do ustanowienia rozdzielności nie jest potrzebna zgoda Pana Jagielskiego, orzeczenie sąd może wydać nawet wbrew jego woli.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej między małżonkami, którzy pozostawali we wspólności ustawowej lub umownej, z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa jest dopuszczalne w zasadzie tylko wtedy, gdy z powodu separacji faktycznej (życia w rozłączeniu) niemożliwe było już w tym dniu ich współdziałanie w zarządzie majątkiem wspólnym (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 grudnia 2008 r., II CSK 371/08).

Nie należy jednak zapominać, iż ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej nie może następować z pokrzywdzeniem wierzycieli. W praktyce bowiem często zdarza się, że małżonkowie wnoszą do sądu pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej po to, by uniknąć egzekucji długów. Dlatego sąd w każdym wypadku będzie badał czy ważne powody uzasadniające ustanowienie przymusowej rozdzielności rzeczywiście istnieją.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK