| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Małżeństwo a odpowiedzialność za długi

Małżeństwo a odpowiedzialność za długi

Powstanie wspólności majątkowej wiąże się z powstaniem odpowiedzialności majątkowej małżonków za długi. Możliwe są jednak sytuacje, w którym mimo istnienia wspólności, za dług będzie odpowiadał jeden z małżonków w granicach swojego majątku osobistego.

Jeżeli w wyniku czynności prawnej, której stroną jest tylko jeden z małżonków, a drugi nie wyraził na nią zgody, powstał dług bądź zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, to zaspokojenie wierzyciela nastąpi z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę, z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, a także z korzyści uzyskanych z prawa autorskiego i praw pokrewnych, prawa własności przemysłowej oraz innych praw twórcy. Natomiast w sytuacji, w której powstanie wierzytelności związane jest z prowadzeniem przez małżonka, będącego dłużnikiem, przedsiębiorstwa, które należy do wspólności majątkowej, wierzyciel może zostać zaspokojony również z przedmiotów majątkowych należących do tego przedsiębiorstwa. Zatem uzyskany przez wierzyciela tytuł wykonawczy będzie skierowany do małżonków wspólnie, ale wydany zostanie mu dopiero wtedy, gdy przedstawi on dokument urzędowy bądź prywatny, stwierdzający, że dług powstał w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

W sytuacji, gdy wierzytelność powstała przed powstaniem wspólności lub dotyczy majątku osobistego jednego z małżonków, to wierzyciel może zostać zaspokojony z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej oraz z korzyści uzyskanych z prawa autorskiego i praw pokrewnych, prawa własności przemysłowej, a także innych praw twórcy.

Warto również wspomnieć, że wierzyciel małżonka nie ma prawa, w czasie trwania wspólności majątkowej, żądać zaspokojenia z udziału, który w razie ustania wspólności przypadnie temu małżonkowi w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku. (art. 42 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Zobacz również: Czy małżonkowie odpowiadają za swoje długi?

W celu zabezpieczenia się małżonków przed nieprzyjemnymi konsekwencjami pewnych czynności prawnych, możliwe jest ograniczenie wspólności majątkowej, bądź ustanowienie rozdzielności majątkowej poprzez zawartą w formie aktu notarialnego umowę majątkową małżeńską.

Ewa Kowal

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK