REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zabezpieczyć się przed ewentualnymi długami małżonka?

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza
Paweł Olszewski
Podział majątku./ Fot. Fotolia
Podział majątku./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia się przez jednego z małżonków przed długami drugiego z nich jest zawarcie przed notariuszem umowy ustanawiającej rozdzielność majątkową (tzw. intercyzy).

W intercyzie małżonkowie całkowicie zniosą łączący ich z mocy prawa ustrój wspólności ustawowej małżeńskiej i określą, które ze składników ich majątku już istniejące, jak również te, które powstaną w przyszłości wejdą do majątku osobistego każdego z nich.

REKLAMA

Umowę ustanawiającą rozdzielność majątkową można zawrzeć przed zawarciem związku małżeńskiego oraz w czasie jego trwania.

REKLAMA

Należy jednak pamiętać, iż niniejsza umowa będzie skuteczna wobec wierzycieli każdego z małżonków tylko wówczas, gdy zostaną spełnione łącznie dwie przesłanki pozytywne. Mianowicie zobowiązanie zostało zaciągnięte po dniu zniesienia ustroju wspólności ustawowej i wierzyciel  został poinformowany przez małżonka o zawarciu umowy ustanawiającej rozdzielność majątkową.

Jeśli powyższe przesłanki nie zostaną spełnione przedmiotowa umowa będzie bezskuteczna wobec wierzyciela i będzie on mógł, w przypadku skutecznego uzyskania klauzuli wykonalności na drugiego z małżonków, dochodzić swoich należności z majątku osobistego dłużnika oraz z majątku, który był uprzednio objęty wspólnością ustawową małżeńską, albo powinien być nią objęty w przypadku ustanowienia umowy rozdzielności majątkowej przed dniem zawarcia małżeństwa.

Zobacz również serwis: Małżeństwo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Skuteczne zawarcie omawianej umowy będzie skutkowało tym, że wierzyciel będzie uprawniony do prowadzenia egzekucji wyłącznie z majątku osobistego dłużnika, do którego zalicza się wynagrodzenie za pracę, czy też dochody uzyskiwane z prowadzonej działalności gospodarczej.          

Jeżeli małżonkowie nie podpisali tzw. intercyzy i są objęci ustrojem wspólności ustawowej małżeńskiej sposobem na wyłączenie spod egzekucji składników majątku wchodzących do ich majątku wspólnego jest przeniesienie przysługującego im prawa własności do określonych składników majątku w drodze umowy darowizny lub sprzedaży na osoby trzecie np: członków rodziny. Trzeba jednak pamiętać, iż w przypadku, gdy wierzyciel dowie się o zawarciu takiej umowy będzie miał prawo wystąpienia do sądu z tzw. skargą pauliańską żądając uznania tej czynności prawnej wobec niego za bezskuteczną.  Jeżeli od dokonania tej czynności prawnej upłynęło 5 lat sąd z mocy prawa oddali przedmiotowe powództwo.

Zobacz również: Jak bronić się przed egzekucją z majątku wspólnego?

Notka biograficzna autora:

Paweł Olszewski – prawnik w Kancelarii Prawniczej R.Olszewski, J.Tokarski i Wspólnicy. Specjalista z zakresu egzekucji wierzytelności świadczący obsługę prawną podmiotów gospodarczych w zakresie windykacji należności i prowadzenia postępowań egzekucyjnych. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach, tj. w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

REKLAMA

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

REKLAMA