| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Czy można ustanowić rozdzielność majątkową przed rozwodem?

Czy można ustanowić rozdzielność majątkową przed rozwodem?

Małżonkowie, którzy złożyli pozew o rozwód mają prawo żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej, jeżeli zaistniały ku temu ważne powody. Rozdzielność majątkową można ustanowić na podstawie umowy zawartej z małżonkami bądź orzeczenia sądu.

Postępowanie dotyczące ustanowienia rozdzielności majątkowej

Sprawy związane z ustanowieniem rozdzielności majątkowej należą do właściwości sądów rejonowych. Pobierana jest stała opłata w wysokości 200 zł od pozwu w tej sprawie. Problem pojawia się na płaszczyźnie dopuszczalności zawarcia ugody między małżonkami w kwestii rozdzielności. Z jednej strony nie istnieją przeszkody ku temu, aby małżonkowie zawarli ugodę w szczególnej formie aktu notarialnego, co skutkowałoby bezprzedmiotowością sporu. Jednakże z drugiej strony ugoda wydaje się niedopuszczalna, bowiem małżonkowie mają prawo do zawarcia intercyzy małżeńskiej, wprowadzającej ustrój rozdzielności majątkowej. Ugoda doprowadziłaby do zaniechania wdawania się w spór, a zniesienie rozdzielności może nastąpić jedynie po przeprowadzeniu rozprawy. Należy pamiętać, że ugoda nie może w żadnym wypadku zastępować intercyzy, a jej zawarcie może prowadzić do obejścia przepisów prawa.

Zobacz: Majątek małżonków - poradnik

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Monika Błońska

Radca prawny w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi i uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie spółek, pracy, medycznym i farmaceutycznym. Posiada bogate doświadczenie w kompleksowej obsłudze podmiotów indywidualnych oraz instytucjonalnych, m.in. w doradztwie w bieżącej działalności oraz w szczególnych przedsięwzięciach, w tworzeniu i rejestracji spółek prawa handlowego, oddziałów, przedstawicielstw oraz w pozyskiwaniu zezwoleń i dokonywaniu wymaganych zgłoszeń w organach administracji publicznej. Doradza w zakresie wyboru najkorzystniejszej formy prawnej prowadzonej działalności. Specjalizuje się również w szeroko pojętej windykacji poprzez dochodzenie roszczeń finansowych od przedsiębiorców oraz osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Odpowiada za bieżącą obsługę przedsiębiorców i wspieranie ich w kontaktach z kontrahentami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK