| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Kiedy potrzebna intercyza?

Kiedy potrzebna intercyza?

Intercyza jest potrzebna tym małżonkom, którym zależy na zachowaniu majątków, których dorobili się już po zawarciu małżeństwa. Wszystko to, co małżonkowie posiadali przez wstąpieniem w związek małżeński zawsze wchodzi do ich majątku odrębnego i spisywanie intercyzy nie jest konieczne.

Zgoda nie jest natomiast potrzebna, gdy drugi małżonek zaciąga zobowiązania w celu zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny. Małżonek odpowiada za takie zobowiązania także swym majątkiem osobistym i oczywiście składnikami majątku wspólnego.

Kiedy intercyza nie działa?

Warto pamiętać, że intercyza działa na przyszłość.

Mąż zaciągnął kredyt w banku, po uzyskaniu uprzedniej zgody małżonki. Po roku okazało się, że małżonek nie jest w stanie spłacać na bieżąco rat kredytu. Żona chce wycofać się z poprzedniej decyzji i ustanowić rozdzielność majątkową, by nie dopuścić do egzekucji wierzytelności ze składników majątku wspólnego.

W powyższej sytuacji żona nie może uchronić majątku wspólnego przed egzekucją. W momencie zaciągnięcia zobowiązania małżonkowie pozostawali we wspólności majątkowej i ten moment jest miarodajny dla oceny zakresu ich odpowiedzialności. 

O intercyzie należy informować kontrahenta

Intercyza nie ma wywiera skutku wobec wierzyciela, który nie został o niej poinformowany. W takiej sytuacji, małżonkowie odpowiadają tak, jakby pozostawali w ustroju wspólności ustawowej.

Ciężar udowodnienia, że intercyza obowiązywała w dniu zaciągnięcia zobowiązania spoczywa na małżonku.

Łatwiej jest, gdy dług dotyczy nieruchomości. Wówczas wierzyciel nie może zasłaniać się nieznajomością wpisu w księgach wieczystych, z którego wynika jej przynależność do majątku osobistego.

Masz pytanie? Zadaj je na naszym Forum

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Taraszewska

PR-imo public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK