| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Kiedy potrzebna intercyza?

Kiedy potrzebna intercyza?

Intercyza jest potrzebna tym małżonkom, którym zależy na zachowaniu majątków, których dorobili się już po zawarciu małżeństwa. Wszystko to, co małżonkowie posiadali przez wstąpieniem w związek małżeński zawsze wchodzi do ich majątku odrębnego i spisywanie intercyzy nie jest konieczne.

Zgoda nie jest natomiast potrzebna, gdy drugi małżonek zaciąga zobowiązania w celu zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny. Małżonek odpowiada za takie zobowiązania także swym majątkiem osobistym i oczywiście składnikami majątku wspólnego.

Kiedy intercyza nie działa?

Warto pamiętać, że intercyza działa na przyszłość.

Mąż zaciągnął kredyt w banku, po uzyskaniu uprzedniej zgody małżonki. Po roku okazało się, że małżonek nie jest w stanie spłacać na bieżąco rat kredytu. Żona chce wycofać się z poprzedniej decyzji i ustanowić rozdzielność majątkową, by nie dopuścić do egzekucji wierzytelności ze składników majątku wspólnego.

W powyższej sytuacji żona nie może uchronić majątku wspólnego przed egzekucją. W momencie zaciągnięcia zobowiązania małżonkowie pozostawali we wspólności majątkowej i ten moment jest miarodajny dla oceny zakresu ich odpowiedzialności. 

O intercyzie należy informować kontrahenta

Intercyza nie ma wywiera skutku wobec wierzyciela, który nie został o niej poinformowany. W takiej sytuacji, małżonkowie odpowiadają tak, jakby pozostawali w ustroju wspólności ustawowej.

Ciężar udowodnienia, że intercyza obowiązywała w dniu zaciągnięcia zobowiązania spoczywa na małżonku.

Łatwiej jest, gdy dług dotyczy nieruchomości. Wówczas wierzyciel nie może zasłaniać się nieznajomością wpisu w księgach wieczystych, z którego wynika jej przynależność do majątku osobistego.

Masz pytanie? Zadaj je na naszym Forum

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria JKP Adwokaci we Wrocławiu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK