| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Prawa i obowiązki małżonków > Kiedy można dokonać sprostowania danych w aktach stanu cywilnego

Kiedy można dokonać sprostowania danych w aktach stanu cywilnego

Czy jest możliwość sprostowania danych w aktach stanu cywilnego? Co do zasady, jak stanowi art. 28 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego, w treść aktów stanu cywilnego nie można dokonywać żadnych zmian. Dopuszczalne jest jedynie sprostowanie oczywistego błędu pisarskiego - czynności tej dokonuje kierownik urzędu stanu cywilnego, w zależności od okoliczności powstania pomyłki na wniosek bądź z urzędu.

Od tej reguły ustawa przewiduje wyjątek sprecyzowany w art.31 wyżej wymienionej ustawy, który w niektórych wypadkach pozwala na sprostowanie informacji znajdujących się w aktach.

Zobacz też: Wyszukiwarka Urzędy Stanu Cywilnego

Okoliczności, w których możliwe jest sprostowanie akt stanu cywilnego

Na podstawie art. 31 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego sprostowaniu podlegają akta stanu cywilnego tylko i wyłącznie w razie błędnego lub nieścisłego jego zredagowania. Sprostowanie jest dopuszczalne, jeżeli akta od początku zawierają dane niezgodne z rzeczywistością. Sprostowanie ma skutek wsteczny (ex tunc) czyli nie od momentu wydania postanowienia o sprostowaniu, ale od samego początku istnienia danego zdarzenia.

Kto może żądać sprostowania akt stanu cywilnego?

Legitymowanymi do żądania sprostowania akt stanu cywilnego są:
• osoba zainteresowana sprostowaniem akt,
• prokurator,
kierownik urzędu stanu cywilnego.

Uprawnione osoby powinny złożyć do odpowiedniego organu opłacony w wysokości 30 złotych wniosek o sprostowanie akt stanu cywilnego.

Organ właściwy dla dokonania sprostowania akt stanu cywilnego

Zgodnie z brzmieniem art. 33 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego o możliwości sprostowania akt stanu cywilnego orzeka sąd w postępowaniu nieprocesowym w formie postanowienia. Właściwy dla tego rodzaju spraw jest sąd rejonowy ostatniego miejsca zamieszkania wnioskodawcy, a w braku miejsca zamieszkania – sąd miejsca jego pobytu. Sąd właściwy rozpoznaje sprawę na wniosek uprawnionych osób.

Zobacz też: Zawarcie małżeństwa

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sprostowanie danych w aktach stanu cywilnego jest możliwe jedynie z oczywistego błędu pisarskiego
Sprostowanie danych w aktach stanu cywilnego jest możliwe jedynie z oczywistego błędu pisarskiego

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK