| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Prawa i obowiązki małżonków > Kiedy można dokonać sprostowania danych w aktach stanu cywilnego

Kiedy można dokonać sprostowania danych w aktach stanu cywilnego

Czy jest możliwość sprostowania danych w aktach stanu cywilnego? Co do zasady, jak stanowi art. 28 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego, w treść aktów stanu cywilnego nie można dokonywać żadnych zmian. Dopuszczalne jest jedynie sprostowanie oczywistego błędu pisarskiego - czynności tej dokonuje kierownik urzędu stanu cywilnego, w zależności od okoliczności powstania pomyłki na wniosek bądź z urzędu.

Od tej reguły ustawa przewiduje wyjątek sprecyzowany w art.31 wyżej wymienionej ustawy, który w niektórych wypadkach pozwala na sprostowanie informacji znajdujących się w aktach.

Zobacz też: Wyszukiwarka Urzędy Stanu Cywilnego

Okoliczności, w których możliwe jest sprostowanie akt stanu cywilnego

Na podstawie art. 31 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego sprostowaniu podlegają akta stanu cywilnego tylko i wyłącznie w razie błędnego lub nieścisłego jego zredagowania. Sprostowanie jest dopuszczalne, jeżeli akta od początku zawierają dane niezgodne z rzeczywistością. Sprostowanie ma skutek wsteczny (ex tunc) czyli nie od momentu wydania postanowienia o sprostowaniu, ale od samego początku istnienia danego zdarzenia.

Kto może żądać sprostowania akt stanu cywilnego?

Legitymowanymi do żądania sprostowania akt stanu cywilnego są:
• osoba zainteresowana sprostowaniem akt,
• prokurator,
kierownik urzędu stanu cywilnego.

Uprawnione osoby powinny złożyć do odpowiedniego organu opłacony w wysokości 30 złotych wniosek o sprostowanie akt stanu cywilnego.

Organ właściwy dla dokonania sprostowania akt stanu cywilnego

Zgodnie z brzmieniem art. 33 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego o możliwości sprostowania akt stanu cywilnego orzeka sąd w postępowaniu nieprocesowym w formie postanowienia. Właściwy dla tego rodzaju spraw jest sąd rejonowy ostatniego miejsca zamieszkania wnioskodawcy, a w braku miejsca zamieszkania – sąd miejsca jego pobytu. Sąd właściwy rozpoznaje sprawę na wniosek uprawnionych osób.

Zobacz też: Zawarcie małżeństwa

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK