| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Prawa i obowiązki małżonków > Kiedy sąd orzeka eksmisję małżonka

Kiedy sąd orzeka eksmisję małżonka

Sąd może orzec eksmisję małżonka, który poprzez swoje rażąco naganne postępowanie uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.

Sąd musi jednak przyznać lokal socjalny w przypadku, gdy eksmitowany jest osobą niepełnosprawną, ubezwłasnowolnioną, bezrobotną, obłożnie chorą. Prawa do lokalu socjalnego nie można również odmówić kobiecie w ciąży, małoletniemu, a także emerytowi i renciście, którzy spełniają kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej.

W przypadku, gdy eksmisję orzeczono z powodu znęcania się, sąd nie orzeka o przyznaniu lokalu socjalnego.

Zasadą jest, iż wyroków sądowych nakazujących opróżnienie lokalu nie wykonuje się w okresie od 1 listopada do 31 marca roku następnego, jeżeli osobie eksmitowanej nie wskazano lokalu, do którego ma nastąpić przekwaterowanie. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy powodem eksmisji jest znęcanie się.

Eksmisja sprawcy przemocy w rodzinie

W stosunku do sprawcy przemocy w rodzinie, małżonek z nim zamieszkujący może wnieść do sądu pozew o eksmisję. Sąd wydaje postanowienie po przeprowadzeniu rozprawy, która odbywa się w terminie jednego miesiąca od daty wniesienia wniosku. Postanowienie jest wykonalne z chwilą ogłoszenia i może być zmienione lub uchylone w razie zmiany okoliczności.

W przypadku sprawcy przemocy w rodzinie policjant może skierować do prokuratora wniosek o jego eksmisję. Takie prawo przysługuje policjantowi, gdy zachodzi uzasadniona obawa, że sprawca ponownie popełni przestępstwo z użyciem przemocy, zwłaszcza, gdy popełnieniem takiego przestępstwa groził. Eksmitowanemu można na jego wniosek wskazać miejsce pobytu w placówkach zapewniających miejsca noclegowe. Nie mogą to być placówki pobytu ofiar przemocy w rodzinie.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r.Kodeks rodzinny i opiekuńczy;

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego;

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Zobacz również serwis: Małżeństwo

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »