| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Prawa i obowiązki małżonków > Zaspokajanie potrzeb rodziny-obowiązkiem każdego z małżonków

Zaspokajanie potrzeb rodziny-obowiązkiem każdego z małżonków

Zasadą jest, że małżonkowie mają w małżeństwie równe prawa i obowiązki. Małżonkowie obowiązani są do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli.

Oboje małżonkowie mają obowiązek, każdy według swych sił oraz możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli.

Potrzeby rodziny

Zaspokajanie potrzeb rodziny wiąże się z wydatkami zgodnymi z interesem tej rodziny, tj. z wychowaniem i utrzymaniem dzieci, utrzymaniem wspólnego domu jak również związanymi z indywidualnymi potrzebami małżonków. Nie są to wydatki wymagające poważnych nakładów finansowych.

Obowiązuje zasada równej stopy życiowej członków rodziny, powstałej na skutek zawarcia małżeństwa. Poziom stopy życiowej rodziny określają możliwości zarobkowe i majątkowe obojga małżonków.

Możliwości majątkowe i zarobkowe należy oceniać nie ze względu na faktyczne osiągane dochody i zarobki, ale biorąc pod uwagę wysokość dochodów i zarobków, które zobowiązany jest w stanie uzyskać, lecz ich nie osiąga z przyczyn nie zasługujących na usprawiedliwienie. Chodzi o sytuację, kiedy np. mimo braku przeszkód małżonek nie chce pracować w wyuczonym i dobrze płatnym zawodzie, pracuje w niepełnym wymiarze godzin, bądź też pracuje dorywczo.

Zobacz też: Mąż nie chce płacić za czynsz. Czy przysługuje mi jego wypłata?

Osobiste starania

Zadośćuczynienie obowiązkowi zaspokajania potrzeb rodziny, może także polegać na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.

Spełnienia obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny małżonek może dochodzić na drodze sądowej, niezależnie od tego, czy rodzinę tworzą małżonkowie i dzieci będące na ich utrzymaniu, czy też w rodzinie dzieci takich nie ma.

Zgodnie z wyrokiem SN z dnia 26.05.1999 r. III CKN 153/99 obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny ustaje w wypadku separacji faktycznej małżonków bezdzietnych bądź małżonków, których dzieci wskutek usamodzielnienia się nie pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie rodzinnym.

Obowiązek gaśnie wskutek rozwiązania małżeństwa.

Zobacz też serwis: Małżeństwo

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »