| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Prawa i obowiązki małżonków > Ustanie małżeństwa poprzez uznanie za zmarłego

Ustanie małżeństwa poprzez uznanie za zmarłego

w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym wymienione są sytuację, w których małżeństwo ustaje. Kiedy jest możliwe ustanie małżeństwa?

Jednym z takich przypadków jest uznanie jednego z małżonków za zmarłego. W takiej sytuacji uznaje się, że małżeństwo ustało z chwilą oznaczoną w orzeczeniu o uznaniu tego małżonka za zmarłego jako chwila śmierci.

Jak uznać za zmarłego

Zgodnie z kodeksem cywilnym, podstawową przesłanką do uznania za zmarłego jest upływ 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym według istniejących wiadomości zaginiony mógł jeszcze żyć (okres ten ulega skróceniu do lat 5, jeżeli zaginiony miał więcej niż 70 lat). Dużo krótszy okres jest wymagany w przypadku katastrofy statku lub okrętu, gdyż ulega on skróceniu zaledwie do 6 miesięcy od dnia, w którym katastrofa miała miejsce, a zaginiony nie dał od tamtej pory znaku życia.

Z punktu widzenia ustania małżeństwa najistotniejsze znaczenie ma domniemanie, że zaginiony zmarł w chwili oznaczonej w orzeczeniu o uznaniu za zmarłego. Jako chwilę domniemanej śmierci zaginionego oznacza się chwilę, która według okoliczności jest najbardziej prawdopodobna, a w braku wszelkich danych - pierwszy dzień terminu, z którego upływem uznanie za zmarłego stało się możliwe.

W artykule 13 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest mowa o zakazie zawarcia małżeństwa dla osoby, która już w takim związku istnieje. Samo domniemanie śmierci małżonka nie zwalnia w tym wypadku z tego zakazu, konieczne jest faktyczne i prawne uznanie drugiego małżonka za zmarłego. Jeżeli po uznaniu jednego z małżonków za zmarłego drugi małżonek zawarł nowy związek małżeński, związek ten nie może być unieważniony z tego powodu, że małżonek uznany za zmarłego żyje albo że jego śmierć nastąpiła w innej chwili aniżeli chwila oznaczona w orzeczeniu o uznaniu za zmarłego.

Zobacz: Forum

Jeżeli jednak w chwili zawarcia nowego związku małżeńskiego strony wiedziały, że małżonek uznany za zmarłego żyje, wtedy jest możliwe unieważnienie tego drugiego małżeństwa na podstawie złej wiary „nowych” małżonków.

Podstawa prawna: art. 29,30,31 Kodeksu cywilnego, art. 55 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Zobacz: Unieważnienie małżeństwa

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli po uznaniu jednego z małżonków za zmarłego drugi małżonek zawarł nowy związek małżeński, związek ten nie może być unieważniony z tego powodu, że małżonek uznany za zmarłego żyje albo że jego śmierć nastąpiła w innej chwili aniżeli chwila oznaczona w orzeczeniu o uznaniu za zmarłego.
Jeżeli po uznaniu jednego z małżonków za zmarłego drugi małżonek zawarł nowy związek małżeński, związek ten nie może być unieważniony z tego powodu, że małżonek uznany za zmarłego żyje albo że jego śmierć nastąpiła w innej chwili aniżeli chwila oznaczona w orzeczeniu o uznaniu za zmarłego.

KPA. Komentarz do zmian99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »