| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Prawa i obowiązki małżonków > Małżeństwa ekumeniczne - zmiany wkrótce

Małżeństwa ekumeniczne - zmiany wkrótce

Polski Episkopat i Polska Rada Ekumeniczna opublikowały projekt dokumentu o małżeństwach ekumenicznych. Nie zmienia on diametralnie reguł zawierania małżeństw mieszanych, modyfikuje treść deklaracji składanej przez małżonków i zapewnia poszanowanie uczuć i przekonań obojga z nich.

Obecnie katolik, który chce zawrzeć związek małżeński z osobą innego wyznania lub osobą niewierzącą musi uzyskać zezwolenie biskupa i jednocześnie zobowiązać się że "odsunie od siebie niebezpieczeństwo utraty wiary i uczyni wszystko, aby wspólne dzieci zostały ochrzczone i wychowane w Kościele katolickim".

Faktycznie, obowiązywał więc prymat jednego wyznania, który zniechęcał potencjalnych małżonków.

O edukacji religijnej dziecka zadecydują małżonkowie

Projekt nie zwalnia katolików z tych obowiązków, ale uzupełnia dotychczasowe oświadczenie o deklarację o "poszanowaniu obowiązków wynikających z przynależności wyznaniowej małżonka". Przewiduje też, że małżonkowie wspólnie ustalają, w jakiej wierze wychowywać dzieci dążąc do zgody i porozumienia.

Nowy projekt zakłada równorzędność obu wyznań, szanuje odmienności w podejściu do wykładni wiary i nie wymaga od małżonków składania oświadczeń wbrew ich sumieniu. Wychowanie dziecka pozostawia autonomicznej decyzji rodziców.

Projekt podkreśla równouprawnienie małżonków i rolę wspólnot wyznaniowych w edukacji i pomocy duchowej.

Podpisanie projektu będzie wydarzeniem na skalę europejską. Do tej pory tylko we Włoszech obowiązuje podobny dokument.

Zobacz również: Małżeństwa mieszane i jego konsekwencje

Treść oświadczenia:

Oświadczam, że postanawiam zachować i pogłębić moją wiarę, oraz uznaję równocześnie wiarę chrześcijańską mojego małżonka/mojej małżonki”.
„Przyrzekam (obiecuję) uczynić to, co będzie w mojej mocy, aby wszystkie dzieci zostały ochrzczone i wychowane w wierze (katolickiej/prawosławnej/protestanckiej/itp.), biorąc pod uwagę, że mój małżonek/małżonka ma to samo prawo i obowiązek, stosownie do powołania, które posiada w swoim Kościele. Dlatego będę poszukiwać zgody z moim małżonkiem/małżonką co do wyborów i decyzji, które okażą się bardziej odpowiednie dla zachowania i pogłębienia naszej wspólnoty oraz dla dobra życia duchowego naszych dzieci”.

Zobacz serwis: Zawarcie małżeństwa

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowy projekt zakłada równorzędność obu wyznań
Nowy projekt zakłada równorzędność obu wyznań

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Halina Kochalska

Analityk Gold Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK