| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Słownik > Obowiązki małżonków

Obowiązki małżonków

Wraz z zawarciem ślubu, małżonkowie zaciągają wobec siebie pewne zobowiązania. Obowiązki te stanowią treść życia małżeńskiego. Określa je prawo, stopień wywiązywania się z nich będzie podlegał ocenie w razie ewentualnego rozwodu.

Wśród tych obowiązków prawo wymienia:

  • obowiązek wspólnego pożycia,

Obejmuje  duchową, fizyczną i gospodarczą łączność małżonków. Wspólne pożycie jest podstawowym celem małżeństwa. Przejawia się poprzez wspólne zamieszkanie,  lojalność małżonków, poszanowanie uczuć i interesów drugiej strony.

  • obowiązek wzajemnej pomocy

Wyraża się w pomocy materialnej, ale także  na pomocy emocjonalnej, szczególnie we wspieraniu małżonka w razie trudności. Obowiązek ten jest szczególnie jaskrawy w razie osobistych tragedii czy choroby współmałżonka.

  • obowiązek wierności małżonków.

Naruszenie tego obowiązku będzie zwykle skutkować w razie rozwodu, orzeczeniem o winie rozkładu pożycia.

  • obowiązek wspólnego rozstrzygania o istotnych sprawach rodziny

Małżonkowie muszą podejmować najważniejsze decyzje po uprzednim porozumieniu. Jeśli nie są w stanie go osiągnąć, każdy z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu. Zwykłe sprawy rodziny mogą być rozstrzygane samodzielnie przez każdego z małżonków - oboje ponoszą jednak odpowiedzialność za te działania.

  • obowiązek współdziałania dla dobra rodziny

Prawo stanowi, że małżonkowie są obowiązani według swych sił i możliwości zarobkowych i majątkowych przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny. Za równoważne pracy zarobkowej przyjmuje się podejmowanie osobistych starań o wychowanie wspólnych dzieci i pracę w gospodarstwie domowym.

 Jeżeli jeden z małżonków nie spełnia tego obowiązku sąd może nakazać, aby wynagrodzenie za pracę albo inne należności były wypłacane do rąk drugiego małżonka.

Sąd wyda nakaz zaspokajania potrzeb rodziny jeśli małżonkowie pozostają we wspólnym pożyciu.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Bielak-Jomaa

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uzyskała stopień doktora nauk prawnych i została zatrudniona w Katedrze Prawa Pracy WPiA UŁ na stanowisku adiunkta; do czasu powołania na stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, pełniła funkcję Kierownika Podyplomowych Studiów Ochrony Danych Osobowych WPiA UŁ oraz Kierownika Centrum Ochrony Danych Osobowych i Zarządzania Informacją. Była wykładowcą z zakresu ochrony danych osobowych, prawa pracy i zagranicznych migracji zarobkowych. Pełniła funkcję opiekuna naukowego Międzywydziałowego Koła Studenckiego Praw Osób Niepełnosprawnych, prowadziła szkolenia w ramach działalności Międzynarodowej Fundacji Kobiet oraz cykl szkoleń organizowanych dla pracowników i pracodawców regionu „Różni, ale równi” dotyczących równego traktowania oraz zakazu dyskryminacji na rynku pracy. Jest autorką ponad 30 opracowań z zakresu prawa pracy, problematyki rynku pracy, oraz ochrony danych osobowych. Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim problematykę ochrony dóbr osobistych pracowników i ochronę danych osobowych w zatrudnieniu. Jako pierwsza rozpoczęła badania nad ochroną danych osobowych bezrobotnych i poszukujących pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK