| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Za młodzi na zawarcie małżeństwa - konieczne zezwolenie

Za młodzi na zawarcie małżeństwa - konieczne zezwolenie

Generalną zasadą jest, że związek małżeński mogą zawrzeć osoby, które ukończyły 18 rok życia i mają pełną zdolność do czynności prawnych. Od zasady są jednak wyjątki.

Z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny.

Dla mężczyzny bez względu na okoliczność minimalny wiek do zawarcia małżeństwa to 18 lat.

Przez zawarcie małżeństwa po uzyskaniu zezwolenia, niepełnoletnia kobieta osiąga pełnoletność w świetle prawa.

Zobacz również: Jakie dokumenty potrzebne do  ślubu?

Wniosek o udzielenie zezwolenia na zawarcie małżeństwa

Wniosek o wydanie zezwolenia na zawarcie małżeństwa osobie, która nie ma wymaganego wieku składa się w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania tej osoby, która składa wniosek lub w miejscu jej pobytu. Do wniosku należy dołączyć m.in. odpisy skróconych aktów urodzenia kobiety i jej partnera, wskazać miejsce zamieszkania (także rodziców), opisać sytuację życiową, a w przypadku ciąży załączyć również zaświadczenie od lekarza.

Wniosek może złożyć tylko osoba, która chce zawrzeć małżeństwo, a nie ma wymaganego wieku. Nie może wnieść takiego wniosku jej partner lub rodzic.

Od wniosku pobierana jest opłata stałą w kwocie 100 zł.

Przed wydaniem postanowienia rozstrzygającego sąd wysłucha wnioskodawczynię, z którą małżeństwo ma być zawarte oraz w razie potrzeby osoby bliskie przyszłych małżonków.

Ponadto, sąd może zarządzić przeprowadzenie przez kuratora sądowego wywiadu środowiskowego w celu ustalenia warunków, w jakich żyją osoby ubiegające się o udzielenie zezwolenia. Celem takiego wywiadu jest ustalenie warunków bytowych tych osób.

Zgoda matki nie jest potrzebna w żadnym wypadku. Decyzje podejmuje sąd na podstawie wysłuchania stron, bliskich osób przyszłych małżonków oraz kuratora.

Postanowienie o udzieleniu zezwolenia staje się skuteczne z chwilą uprawomocnienia się i nie może być zmienione ani uchylone. W postanowieniu o udzieleniu zezwolenia wymienia się osobę, z którą małżeństwo ma być zawarte.

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przez zawarcie małżeństwa po uzyskaniu zezwolenia, niepełnoletnia kobieta osiąga pełnoletność w świetle prawa.
Przez zawarcie małżeństwa po uzyskaniu zezwolenia, niepełnoletnia kobieta osiąga pełnoletność w świetle prawa.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK