| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Jak legalnie odtwarzać muzykę na weselu?

Jak legalnie odtwarzać muzykę na weselu?

Nieodłącznym elementem każdego wesela jest muzyka. Właściwy wybór muzyki stanowi połowę sukcesu udanej imprezy. Przy organizacji wesela należy pamiętać o przepisach związanych z legalnym odtwarzaniem muzyki. Kiedy muzyka na weselu może okazać się nielegalna?

Zabawa w domu weselnym

Problem z legalnością muzyki na weselu znika, gdy narzeczeni zdecydują się na organizację wesela w domu weselnym. Właściciel takiego domu, jako profesjonalista zapewni wszystkie formalności, również te związane z muzyką jak i jej legalnością. Prowadzący działalność polegającą na udostępnianiu pomieszczeń lub organizowaniu wesel lub innych imprez, podczas których puszczana jest chroniona muzyka, zobowiązany jest do zawarcia umowy licencyjnej na korzystanie z utworów muzycznych. Restauracja, pensjonat czy dom weselny prowadząc zawodowo działalność usługową dotyczącą organizacji wesel zobowiązana jest do zalegalizowania wszelkich aspektów świadczonej usługi. Przeważnie jednak kosztami wynagrodzeń autorskich zostaną obciążeni  narzeczeni w rachunku za zorganizowanie wesela.

Zespół weselny

W przypadku, gdy wesele organizują sami narzeczeni i to oni wynajmują zespół, są oni odpowiedzialni również za korzystanie z utworów i zapłatę wynagrodzeń autorskich (tzw. tantiem) za wykonane utwory. Często jednak to sam zespół posiada licencję i to ona odprowadza stosowną opłatę. Ważne jest jednak, żeby organizujący wesele narzeczeni czy też ich rodzice koniecznie to sprawdzili.

Zobacz: Zawarcie związku małżeńskiego - poradnik

Odtwarzanie muzyki

W przypadku wesela odbywającego się w wąskim gronie rodzinnym, bardziej uroczystym obiedzie niż okazałym weselu, puszczanie muzyki z magnetofonu lub komputera jest zwolnione z jakichkolwiek obowiązków wobec twórców, artystów wykonawców i producentów. Ważne jednak, że wskazana uroczystość  musi mieć charakter nieodpłatny, a więc nikt bezpośrednio ani pośrednio nie odnosi z puszczania muzyki żadnych korzyści.

Gdy muzyka jest puszczana w dużej wynajętej sali, a magnetofon lub komputer ma zastąpić zespół, organizatorzy wesela zobowiązani są do zawarcia umowy licencyjnej na korzystanie z utworów muzycznych.

Co grozi za nieopłacenie tantiemu?

Organizatora wesela, który wykorzystał utwory bez zgody autora, a w zakresie zbiorowego zarządzania bez zgody ZAiKS-u, można pociągnąć zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych do odpowiedzialności cywilnej i karnej.

Zobacz serwis: Zawarcie małżeństwa

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK