| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Czy cudzoziemiec może zawrzeć związek małżeński bez wymaganych dokumentów

Czy cudzoziemiec może zawrzeć związek małżeński bez wymaganych dokumentów

Cudzoziemiec może mieć w pewnych wypadkach problem z uzyskaniem dokumentów potrzebnych do zawarcia małżeństwa. Niektóre kraje nie wydają wymaganych zaświadczeń. Nie należy jednak się zrażać biurokratycznymi przeszkodami.

Zgodnie z art. 56 ustawy prawo o aktach stanu cywilnego, cudzoziemiec zamierzający zawrzeć małżeństwo musi złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem może je zawrzeć. Jest to specjalne zaświadczenie, które potwierdza możność zawarcia małżeństwa według prawa ojczystego.

Zobacz: Bezpłatne porady prawne

Taki dokument powinien sporządzić właściwy dla cudzoziemca urząd stanu cywilnego. Należy go przedstawić w formie przetłumaczonej przez tłumacza przysięgłego. Zaświadczenie można przedstawić w oryginale, jeśli zostanie poświadczone w konsulacie.

Gdy otrzymanie takiego dokumentu napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, można zwrócić się do sądu o zwolnienie cudzoziemca od złożenia tego dokumentu. Problem jest doniosły o tyle, że niektóre kraje nie wydają takich zaświadczeń.

O zdolności do zawarcia małżeństwa decyduje sąd

W tym celu należy złożyć wniosek do sądu zamieszkania lub pobytu wnioskodawcy. Wówczas to sam sąd postanowi, czy cudzoziemiec może zawrzeć małżeństwo. Ustalając tę zdolność oprze się na prawie ojczystym cudzoziemca.

Postępowanie toczy się w trybie nieprocesowym.

Procedura zwolnienia stanowi furtkę dla cudzoziemca, który napotyka przeszkody w zawarciu związku małżeńskiego w swoim kraju.

Zobacz: Małżeństwo z cudzoziemcem- formalności

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wojciechowski

Adwokat, ekspert prawa pracy, publicysta. Były Wicedyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy. W latach 1998-2001 pracował w charakterze specjalisty w Departamencie Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W ramach prac ministerialnych zajmował się sporządzaniem opinii prawnych, brał udział w pracach nad projektami legislacyjnymi, pisał ekspertyzy na potrzeby Komisji Trójstronnej oraz Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK