| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Nie można zakazać więźniowi zawarcia związku małżeńskiego

Nie można zakazać więźniowi zawarcia związku małżeńskiego

Nie można zakazać więźniowi zawarcia związku małżeńskiego opierając się na ocenie jakości związku i głębokości uczucia - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie w sprawie Jaremowicz przeciwko Polsce (24023/03)

Stan faktyczny
Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka wobec swojego obywatela Pawła Jaremowicza. Odbywał on karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym we Wrocławiu. Wystąpił on do Sądu Penitenacjarnego o zgodę na przepustkę w celu zawarcia związku małżeńskiego z osadzoną w innym zakładzie penitencjarnym. Ani on, ani jego narzeczona nie otrzymali przepustki na własny ślub.
W wyroku Sądu Penitencjarnego podkreślono, że osadzeni nie są dla siebie osobami najbliższymi w rozumieniu przepisów prawa. Ponadto zarzucono pozbawionym wolności, że ich znajomość rozwijała się nielegalnie, za pomocą nielegalnych listów - grypsów.

Zobacz również: Bezpłatne porady prawne

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Europejski Trybunał Praw Człowieka przed oblicze, którego trafiła ta sprawa doszukał się pogwałcenia elementarnego prawa człowieka - prawa do małżeństwa.
Na mocy Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, której Polska jest stroną od 19 stycznia 1993 roku mężczyźni i kobiety, którzy osiągnęli wiek pozwalający na zawarcie małżeństwa mają prawo do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny.
Trybunał uznał, że Sąd Penitencjarny ograniczył prawo do zawarcia związku małżeńskiego Pawłowi Jremowiczowi na podstawie „oceny jakości” jego związku, co jest niedopuszczalne. W świetle kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „jakość” oraz „głębia uczuć” nie jest przeszkodą małżeńską.
Sąd Penitencjarny, a następnie Dyrektor Służby Więziennej nie wyważył w sposób profesjonalny wartości – pozbawienia wolności oraz indywidualnego prawa do zawarcia związku małżeńskiego.
Europejski Trybunał Praw Człowieka napiętnował też brak możliwości skutecznego odwołania się od decyzji administracji więziennej.

Zobacz serwis: Małżeństwo

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka pozbawiając swojego obywatela prawa do małżeństwa
Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka pozbawiając swojego obywatela prawa do małżeństwa

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK