| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Ślub w nietypowych miejscach

Ślub w nietypowych miejscach

Ślub można urządzić praktycznie w każdym miejscu. Wszystko zależy tylko od kreatywności przyszłych małżonków. Można powiedzieć sobie „tak” na zamku, dworku, na łonie natury czy 101 metrów pod ziemią w kopalni soli w Wieliczce, gdzie można zaprosić na uroczystość 400 gości! Przepisy nie stoją temu na przeszkodzie.

Regulacje prawne

Jeżeli zachodzą uzasadnione przyczyny, kierownik urzędu stanu cywilnego może przyjąć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem urzędu. Jeżeli zawarcie małżeństwa następuje poza lokalem urzędu stanu cywilnego, w miejscu zawarcia małżeństwa sporządza się protokół stwierdzający złożenie przez przyszłych małżonków oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński. Zawarcie małżeństwa zawsze następuje z zachowaniem uroczystej formy. Bez względu na miejsce Kierownik urzędu stanu cywilnego w czasie przyjmowania oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński nosi odznakę, czyli tzw. łańcuch.

Trudniej w dużych miastach

Najgorsza sytuacja jest w największych polskich miastach. Urzędy Stanu Cywilnego w największych miastach mają ogromny natłok pracy. W związku z tym kierownicy Urzędu Stanu Cywilnego chcąc uniknąć rosnących kolejek chętnych do ożenku niezwykle rzadko udzielają zgody na udzielenie ślubu poza lokalem urzędu.

Łatwiej w mniejszych miastach

Zupełnie inaczej prezentuje się sytuacja w mniejszych miastach. Urzędnicy nie mają tam takiego natłoku pracy, jak w mniejszych miastach. W związku z tym są oni bardziej skłonni do przychylania się do wniosków petentów.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć ślub poza miejscem swojego zamieszkania. Nie ma przy tym jakiś szczególnych kryteriów. Wystarczy tylko, aby narzeczeni zaopatrzyli się w swoje akty urodzenia, a jeżeli któryś z nich brał już wcześniej ślub to powinien przedstawić wypis z aktu ślubu z adnotacją o rozwodzie.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK