| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Nazwisko po ślubie

Nazwisko po ślubie

Kobiety zawierające małżeństwo stają przed dylematem - czy pozostać przy swoim nazwisku i oszczędzić formalności urzędowych, czy też przejąć nazwisko wybranka? A może skorzystać z jeszcze jednej możliwości i wybrać nazwisko dwuczłonowe? Oto co należy zrobić, gdy już dokonałaś wyboru.

Do kiedy można podjąć decyzję?

Gdy zawierasz ślub cywilny – oświadczenie o zmianie nazwiska może być złożone bezpośrednio po zawarciu małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.

W razie ślubu konkordatowego (kościelnego) – wcześniej – przed sporządzeniem przez kierownika urzędu zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.

Małżonkowie składają jednocześnie oświadczenia o nazwisku, które będą nosić dzieci zrodzone z tego małżeństwa.

Zobacz także: Zawarcie małżeństwa

Zmiana nazwiska w trakcie trwania małżeństwa

W razie nieprzemyślanego wyboru, po ślubie można zmienić nazwisko jedynie w trybie administracyjnym przed urzędem stanu cywilnego miejsca stałego zamieszkania. O taką zmianę można się starać nawet wiele lat po zawarciu małżeństwa. Należy jednak w każdym przypadku wykazać „ważne powody” takiej zmiany. Urząd może zmienić nazwisko np. jeśli małżonek faktycznie posługuje się nazwiskiem drugiego małżonka na co dzień.

Lepiej z tych względów przemyśleć wybór nazwiska przed ślubem.

Brak oświadczeń w sprawie nazwiska

Należy pamiętać, że w razie niezłożenia oświadczeń w sprawie nazwiska, żona nie przejmuje automatycznie nazwiska męża – małżonkowie zostają przy swoich dotychczasowych nazwiskach.

Taka sytuacja może być wynikiem niedopatrzenia ze strony kierownika urzędu, albo wyrazem woli pary młodej.

Gdy nie złożono jednocześnie oświadczeń o nazwisku dzieci, dzieci będą nosić nazwisko dwuczłonowe składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca.

Przejmowanie nazwisk

Nowożeńcy mogą z własnej woli pozostać przy swoich nazwiskach, a także przejąć nazwisko małżonka – mężczyźni są w tym względzie równouprawnieni. Choć to rozwiązanie mało popularne, mąż może bez przeszkód przejąć nazwisko żony.

Każdy z małżonków może także zachować swoje nazwisko i połączyć z nim dotychczasowe nazwisko drugiego małżonka. Kolejność członów nazwiska jest dowolna i ustalana przez małżonka.

Nazwisko utworzone w wyniku takiego połączenia nie może składać się z więcej niż dwóch członów.

Jeżeli dotychczasowe nazwisko żony lub męża jest złożone, drugi małżonek decyduje o wyborze członu, który dołączy do swego nazwiska. Gdy mąż nosi nazwisko dwuczłonowe, żona może przejąć jego nazwisko w całości albo dodać do swego nazwiska jeden z członów nazwiska męża.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria RK Legal

Od 10 lat wspieramy biznes naszych klientów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK