| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > Notariusz > Kto może zostać aplikantem notarialnym?

Kto może zostać aplikantem notarialnym?

Aby móc wykonywać pracę notariusza należy uprzednio ukończyć aplikację notarialną. Nie każda jednak osoba może zostać aplikantem notarialnym. Ustawa prawo o notariacie stawia przed przyszłymi rejentami pewne ograniczenia.

Notariusz to zawód zaufania publicznego dlatego też muszą oni spełniać pewne określone prawem wymagania. Wiele z tych wymagań ma odniesienie również do aplikantów notarialnych.

Obywatelstwo

Zgodnie z art. 71 w zw. z art. 11 ustawy prawo o notariacie aplikantem może zostać tylko osoba posiadająca polskie obywatelstwo.

Pełnia praw cywilnych i obywatelskich

Prawo o notariacie stanowi również, że aplikantem notarialnym może być jedynie osoba która cieszy się pełnią praw cywilnych i obywatelskich. Oznacza to, że osoba taka musi mieć pełna zdolność do czynności prawnych (nie może być ubezwłasnowolniona) nie może być również pozbawiona praw publicznych (odbywa się to najczęściej na skutek orzeczenia sądowego).

Wykształcenie

Osoba ubiegająca się o to aby być aplikantem notarialnym musi posiadać dodatkowo wykształcenie prawnicze. To znaczy musi mieć ukończone studia magisterskie na kierunku prawo. O bycie aplikantem może również starać się osoba, która ukończyła studia prawnicze za granicą a studia te uznawane są na terenie RP.

Zobacz: Czy notariuszem może zostać cudzoziemiec?

Inne wymagania

Nie każdy jednak, kto spełnia takie kryteria może zostać aplikantem notarialnym. Aby się tak stało należy zdać egzamin wstępny na aplikację notarialną. Egzamin taki organizowany jest raz w roku. Polega on na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru. Dopiero pozytywne złożenie takiego egzaminu powoduje, że osoba może być wpisana na listę aplikantów.

Aplikacja

Aplikacja notarialna to coś na wzór studiów. Aplikanci mają zajęcia teoretyczne na których poznają przepisy prawa oraz ich wykładnię. W czasie aplikacji zazwyczaj pracują oni w kancelarii notarialnej gdzie poznają tajniki wykonywania zawodu. Aplikacja notarialna trwa 2 i pół roku. Kończy się natomiast egzaminem notarialnym. Po zdaniu tego ostatniego można ubiegać się o wpis na listę notariuszy.

Zobacz serwis: Notariusz

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby móc wykonywać pracę notariusza należy uprzednio ukończyć aplikację notarialną.
Aby móc wykonywać pracę notariusza należy uprzednio ukończyć aplikację notarialną.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK