| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > U notariusza > Czy termin na zgłoszenie nabycia spadku do US można przywrócić?

Czy termin na zgłoszenie nabycia spadku do US można przywrócić?

Osoby uprawnione (m.in. małżonek, dzieci czy rodzeństwo) mogą, poprzez zgłoszenie nabycia spadku naczelnikowi urzędu podatkowego, zwolnić się z obowiązku zapłaty podatku. W jakim terminie należy to uczynić? Co zrobić, gdy bez naszej winy, przekroczymy ustawowy termin?

Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium RP lub praw majątkowych wykonywanych na jej terytorium, tytułem:

1. dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego;

2. darowizny, polecenia darczyńcy;

3. zasiedzenia;

4. nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5. zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6. nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Zobacz również: Podatki i opłaty

Warto podkreślić, że gdy małżonek, zstępni (dzieci, wnukowie), wstępni (dziadkowie), pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha nabędą własność rzeczy w drodze spadku, mogą zostać zwolnieni od podatku

Aby tak się stało muszą zgłosić nabycie własności rzeczy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sąd stwierdzającego nabycie spadku.

Jeżeli taka osoba dowiedziała się o nabyciu własności rzeczy po upływie terminów, zwolnienie stosuje się, jeżeli nabywca zgłosi rzeczy naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu. Musi również uprawdopodobnić fakt późniejszego powzięcia wiadomości o nabyciu własności.

Zobacz również: Darowizny

Spełnienie tych warunków jest istotne z tego względu, że ich niedopełnienie będzie wiązało się z tym, że nabycie własności rzeczy będzie podlegało opodatkowaniu według zasad określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej. To znaczy, że opodatkowaniu podlegać będzie nabycie własności lub praw o wartości przekraczającej 9637 zł.

Naczelny Sąd Administracyjny wskazał w jednym ze swoich orzeczeń, że termin na powiadomienie naczelnika US o nabyciu spadku w celu zwolnienia z podatku można przywrócić, jeżeli podatnik wykaże, że naruszenie nie było przez niego zawinione.

Choć orzeczenie w wyżej wymienionej sprawie dotyczyło stanu faktycznego z 2007 roku, kiedy obowiązywał jeszcze 1-miesięczny termin na zgłoszenie nabycia spadku w celu zwolnienia od podatku, uznaje się, że aktualnie, mimo wydłużenia tego terminu, nadal może zostać on przywrócony. Warunkiem jest jednak brak winy ze strony podatnika.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium RP lub praw majątkowych wykonywanych na jej terytorium.
Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium RP lub praw majątkowych wykonywanych na jej terytorium.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Tarnowska

Radca prawny, Dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa podatkowego w Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła aplikacje radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi i uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie cywilnym, gospodarczym i podatkowym. Doradza w zakresie szeroko pojętego prawa handlowego, cywilnego oraz podatkowego, m.in. w procesach przekształcenia i łączenia spółek. Posiada doświadczenie w obsłudze korporacyjnej spółek, w tym podmiotów notowanych na rynku papierów wartościowych. Reprezentuje przedsiębiorców w postępowaniach przed sądami i organami administracji publicznej. Zajmuje się bieżącą obsługą prawno-podatkową klientów. Koordynuje pracę doświadczonego zespołu prawników, specjalizujących się w doradztwie prawnym oraz podatkowym, prowadzonym na rzecz klientów Kancelarii.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »