| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > U notariusza > Płacenie kartą u notariusza

Płacenie kartą u notariusza

Pytanie o formę płatności jest coraz częściej stawiane przez klientów kancelarii notarialnych. Niestety za czynności notarialne nie można zapłacić kartą. Dlaczego rejent przyjmuje płatności jedynie w formie gotówki lub przelewu?

Obowiązek notariusza naliczania i pobierania opłat

Zaznaczyć trzeba iż to właśnie podatki składają się na większą część kwoty, jaką klienci pozostawiają w kancelarii. Przykładem niech będzie czynność zakupu mieszkania o wartości 400.000,00 zł, dla której to transakcji, kwota podatku PCC w wysokości 2% wartości lokalu wynosić będzie 8.000,00 zł i jest to kwota nienegocjowalna. Opłata za wpis nowego właściciela wyniesie 200,00 zł ale jeśli kupujemy mieszkanie na kredyt i bank życzy sobie zabezpieczenia hipoteką za wpis hipoteki zapłacimy kolejne 200,00 zł opłaty sądowej. Wymienione wyżej opłaty sądowe i podatki (PCC i SD) to pieniądze należne Skarbowi Państwa, w imieniu którego są od klienta pobierane, a następnie odprowadzanie do urzędu skarbowego bądź odpowiedniego dla danej sprawy sądu. Dodać wypada, iż ustawodawca nakładając na notariusza obowiązek naliczenia i pobierania rzeczonych opłat, a także ich terminowych wpłat na konta odpowiednich instytucji pod sankcją surowej odpowiedzialności, nie przyznaje mu z tego tytułu żadnego wynagrodzenia, ani żadnych dodatkowych przywilejów.

Czy u notariusza można zapłacić kartą?

Powszechnie wiadomo, iż firmy zajmujące się obsługą kart i terminali płatniczych pobierają każdorazowo określony procent od wartości transakcji, którą obciążony jest przyjmujący należność. W tym konkretnym przypadku wprowadzenie płatności kartą oznaczałoby, że notariusz dodatkowo ponosiłby koszt poboru podatków, które pobiera w imieniu fiskusa. Sam fakt rozesłania pobranych danin publicznoprawnych na rzecz stosownych urzędów nie odbywa się bezpłatnie i rejent ponosi te koszty z własnej kieszeni. Mam nadzieję, że teraz pozostawanie przez notariusza przy tradycyjnych metodach płatności nikogo nie będzie już dziwić.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Atos

Międzynarodowy lider w branży usług informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK