| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > U notariusza > Płacenie kartą u notariusza

Płacenie kartą u notariusza

Pytanie o formę płatności jest coraz częściej stawiane przez klientów kancelarii notarialnych. Niestety za czynności notarialne nie można zapłacić kartą. Dlaczego rejent przyjmuje płatności jedynie w formie gotówki lub przelewu?

Obowiązek notariusza naliczania i pobierania opłat

Zaznaczyć trzeba iż to właśnie podatki składają się na większą część kwoty, jaką klienci pozostawiają w kancelarii. Przykładem niech będzie czynność zakupu mieszkania o wartości 400.000,00 zł, dla której to transakcji, kwota podatku PCC w wysokości 2% wartości lokalu wynosić będzie 8.000,00 zł i jest to kwota nienegocjowalna. Opłata za wpis nowego właściciela wyniesie 200,00 zł ale jeśli kupujemy mieszkanie na kredyt i bank życzy sobie zabezpieczenia hipoteką za wpis hipoteki zapłacimy kolejne 200,00 zł opłaty sądowej. Wymienione wyżej opłaty sądowe i podatki (PCC i SD) to pieniądze należne Skarbowi Państwa, w imieniu którego są od klienta pobierane, a następnie odprowadzanie do urzędu skarbowego bądź odpowiedniego dla danej sprawy sądu. Dodać wypada, iż ustawodawca nakładając na notariusza obowiązek naliczenia i pobierania rzeczonych opłat, a także ich terminowych wpłat na konta odpowiednich instytucji pod sankcją surowej odpowiedzialności, nie przyznaje mu z tego tytułu żadnego wynagrodzenia, ani żadnych dodatkowych przywilejów.

Czy u notariusza można zapłacić kartą?

Powszechnie wiadomo, iż firmy zajmujące się obsługą kart i terminali płatniczych pobierają każdorazowo określony procent od wartości transakcji, którą obciążony jest przyjmujący należność. W tym konkretnym przypadku wprowadzenie płatności kartą oznaczałoby, że notariusz dodatkowo ponosiłby koszt poboru podatków, które pobiera w imieniu fiskusa. Sam fakt rozesłania pobranych danin publicznoprawnych na rzecz stosownych urzędów nie odbywa się bezpłatnie i rejent ponosi te koszty z własnej kieszeni. Mam nadzieję, że teraz pozostawanie przez notariusza przy tradycyjnych metodach płatności nikogo nie będzie już dziwić.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK