REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Repatriacja będzie łatwiejsza

Łatwiej będzie uzyskać obywatelstwo osobom z polskimi pochodzenia. Gminy otrzymają dotację na zapewnienie repatriantom mieszkań.

Pomoc dla poszkodowanych w wyniku katastrof naturalnych

Rolnicy poszkodowani w wyniku Huraganów i innych zjawisk atmosferycznych mogą skorzystać ze wsparcia z PROW 2007-13 oraz z preferencyjnie oprocentowanych „kredytów kleskowych”

Przedwyborcza legislacja w Sejmie

Do październikowych wyborów Sejm zbierze się jeszcze na 3 posiedzeniach. Jakie ustawy zdąży do tego czasu uchwalić wylicza „Dziennik Gazeta Prawna”.

Kolejna ustawa deregulacyjna

Rada Ministrów przyjęła 14 lipca 2011 r. projekt ustawy o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców. To kolejny pakiet deregulacyjny.

REKLAMA

Więcej rodzin skorzysta z programu „Rodzina na swoim”

Gdy o dopłatę stara się małżeństwo, warunek wieku (nieukończenie 35 lat) będzie dotyczył tylko młodszego małżonka.

Becikowe od 2012 r. tylko dla matek będących pod opieką medyczną

Od stycznia 2012 r. do uzyskania becikowego ponownie konieczne będzie przedstawienie zaświadczenia, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.

Działanie na szkodę spółki w kodeksie karnym

Kary za przekroczenie granic akceptowalnego ryzyka gospodarczego zostały od 13 lipca 2011 r. zamieszczone w kodeksie karnym. Karalne będzie również sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody majątkowej.

Kary dla urzędów za długotrwałe rozpoznawanie spraw

Nowe przepisy skracają procedurę nakładania grzywny na urzędy za opieszałość lub bezczynność.

REKLAMA

Płaca minimalna w 2012 r.

Rada Ministrów wyda wkrótce rozporządzenie ustalające wysokość płacy minimalnej w 2012 r. Od stycznia najniższa pensja będzie wynosiło 1,5 tys. zł – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Użytkowanie wieczyste - będzie łatwiejszy wykup gruntów?

Projekt ułatwiający wykup gruntów będących w użytkowaniu wieczystym ma szansę na uchwalenie jeszcze przed końcem kadencji – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Rząd chce więcej tajności

Rada Ministrów zaakceptowała projekt, który ma ograniczyć dostęp do informacji publicznych i zwiększyć zakres tajnych informacji. Dotyczy to m.in. prywatyzacji.

ZAIKS i SFP ukarane za ograniczanie konkurencji

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich zawarły porozumienie ograniczające konkurencję. Decyzję Prezesa UOKiK potwierdził sąd.

UOKiK ukarał szkołę językową z Bydgoszczy

Naruszenie zbiorowych interesów konsumentów zarzucił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów szkole English Academy z Bydgoszczy. Szkoła musi zmienić wzory umów proponowanych klientom.

Abolicja w płaceniu składek dla przedsiębiorczych matek

Kobiety prowadzące działalność gospodarczą będą mogły skorzystać z abolicji w płaceniu składek ZUS.

Czy będzie nam przysługiwał dwumiesięczny urlop wypoczynkowy?

Pracownicy będą mogli wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy do końca lipca następnego roku. W praktyce oznacza to dwa miesiące wakacji.

Kto może zostać detektywem?

Nowelizacja ustawy o usługach detektywistycznych weszła w życie 11 lipca 2011 r. Sprawdzian będzie taki sam dla wszystkich a sprawność fizyczna nie będzie brana pod uwagę.

Dzieci nauczą się prawa

Rzecznik Praw Dziecka popiera pomysł wprowadzenia do szkół praktycznej nauki prawa.

Odpowiedzialność karna za znieważenie Prezydenta jest zgodna z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny w dniu 6 lipca 2011 roku rozpoznał pytanie prawne Sądu Okręgowego w Gdańsku dotyczące odpowiedzialności karnej za publiczne znieważenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Timesharing: będą ułatwienia dla konsumentów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o timeshare, który ma ułatwić życie konsumentom korzystającym z tego typu usług. Projekt został przygotowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Łatwiej będzie zostać oficerem Policji

Jeden niezdany test nie będzie oznaczał oblania całego egzaminu oficerskiego w Policji – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. W życie wchodzi nowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wybory parlamentarne 2011 odbędą się 9 października

Znamy termin wyborów parlamentarnych 2011: odbędą się one 9 października i będą jednodniowe.

Obok poprawczaków hostele dla nieletnich

Hostele mają pomóc nieletnich w wyjściu z zakładu poprawczego. Kuratorzy będą mogli zlecić badanie na obecność w organizmie nieletniego alkoholu lub innych substancji.

Niższe opłaty od wniosku o zarejestrowanie spółki w KRS

Dnia 1 lipca w życie weszła ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Koniec spisu powszechnego

30 czerwca 2011 r. to ostatni dzień spisu powszechnego. Od 1 do 11 lipca 2011 r. będzie trwał za to spis kontrolny. Wcześniej, bo 16 czerwca skończył się spis internetowy.

Rząd chce abolicji dla nielegalnych uchodźców

Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy umożliwiający legalizację pobytu nielegalnym uchodźcom. Projekt ustawy przedłożył minister spraw wewnętrznych i administracji.

Kolej lepiej wykorzysta środki unijne?

Rada Ministrów chce uchwalenia zmian w prawie, która mają zwiększyć tempo absorpcji środków unijnych przy inwestycjach kolejowych. Zmianie ulegną przepisy dotyczące Funduszu Kolejowego.

Będą zmiany w ustawie o zarządzaniu kryzysowym

Rząd zaakceptował założenia do projektu zmian w ustawie o zarządzaniu kryzysowym. Regulacje nowelizowanej ustawy mają zapewnić ciągłość odpowiedzialności za ochronę ludzi w każdej sytuacji, a nie jedynie w momencie wystąpienia realnego zagrożenia.

Od 1 lipca autostrada A2 w pełni płatna

Od 1 lipca 2011 r. odcinek Konin – Stryków autostrady A2 będzie płatny. Za 100 km trasy kierowcy samochodów osobowych zapłacą 20 zł.

DGP: Pierwszy pozew zbiorowy przeciwko deweloperowi

Liczne wady techniczne budynku zarzucają jednemu z trójmiejskich deweloperów właściciele kupionych mieszkań. We wrześniu Sąd Okręgowy w Gdańsku rozpatrzy ich pozew zbiorowy – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Trybunał Sprawiedliwości o kryptoreklamie

Wyrok trybunału będzie miał wpływ na stosowanie prawa o kryptoreklamie w Polsce. Trybunał w Luksemburgu orzekł, iż podstawową cechą ukrytej reklamy jest wprowadzanie telewidza w błąd.

Licealista przejdzie do następnej klasy z jedynką

MEN chce, by także licealiści i uczniowie technikum mogli uzyskać promocję do następnej klasy pomimo uzyskania niedostatecznej oceny.

Prawne podsumowanie czerwca 2011 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w czerwcu 2011 r. oraz ostatnio opublikowanego orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Grzywna dla gapowicza bez dokumentów

Zgodnie z obowiązującą od 1 marca 2011 roku nowelizacją ustawy „Prawo przewozowe” pasażer bez ważnego biletu, odmawiając okazania kontrolerowi dokumentu tożsamości lub próbując oddalić się z miejsca kontroli popełnia wykroczenie.

Zmiany w użytkowaniu wieczystym

Posłowie chcą uchwalić zmiany ułatwiające przekształcenie użytkowania wieczystego we własność.

Od 1 lipca odszkodowanie za spóźniony pociąg

Od 1 lipca PKP będą zmuszone do wypłaty odszkodowań za spóźnione pociągi.

Długi weekend w statystykach

71 osób zginęło, a 650 zostało rannych – to bilans 525 wypadków, do których doszło na polskich drogach podczas długiego weekendu czerwcowego. Policjanci zatrzymali aż 2794 nietrzeźwych kierowców.Te statystyki pokazują, że nadal, mimo apeli, nie kierujemy się na drodze zdrowym rozsądkiem. To zbyt duża liczba wypadków, osób zabitych, rannych. Polakom wydaje się, że są dobrymi kierowcami, ale tak nie jest, jeśli prędkość, brawura zwyciężają nad zdrowym rozsądkiem.

Od 2012 r. podatek Belki we wszystkich lokatach

Nowe zasady zaokrąglania odsetek spowodują zniknięcie z rynku usług bankowych tzw. lokat antybelkowych.

Otwarcie zawodu tłumacza przysięgłego od 1 lipca

Do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego wystarczy perfekcyjna znajomość języka polskiego i obcego oraz pozytywny wynik egzaminu przeprowadzonego przez resort sprawiedliwości. Zniknie dotychczasowy wymóg, czyli ukończenie studiów w zakresie tłumaczenia.

24 czerwca wypada Dzień Wolności Podatkowej

Dzień Wolności Podatkowej to termin, od którego zaczynamy pracować na siebie. W tym roku wypada on 24 czerwca.

Zwrot VAT za materiały budowlane w okresie lipiec – wrzesień 2011 r.

Limity zwrotu VAT za materiały budowlane zostaną zmniejszone od lipca. Warto więc starać się o zwrot VAT do końca czerwca.

Rząd chwali się ustawą hazardową z 2010 r.

Mniej automatów do gier, brak nowych zezwoleń na prowadzenie punktów gier na automatach o niskich wygranych. Rada Ministrów przedstawiła efekty ustawy hazardowej.

Zanieczyszczanie morza przez statki będzie przestępstwem

Zanieczyszczanie morza przez statki będzie przestępstwem przeciwko środowisku. Osoby odpowiedzialne będą zagrożone karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy.

Transport kolejowy ma być lepszej jakości

Rada Ministrów przyjęła projekt zwiększający uprawnienia Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. Zmiany mają zwiększyć standard usług na kolei.

Firmy szykują pozew zbiorowy przeciw ZUS

W zbiorowym pozwie przedsiębiorcy będą domagać się odszkodowania za to, że urzędnicy ZUS wprowadzali ich w błąd, pozwalając na nieopłacanie składek w czasie, kiedy mieli, ich zdaniem, wyrejestrowaną (potocznie zawieszoną) działalność gospodarczą.

Rzecznik Praw Dziecka broni Konwencji o Prawach Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak apeluje o zaakceptowanie projektu do Konwencji o Prawach Dziecka.

Nowe stawki za przejazd autostradami

20 groszy za kilometr dla samochodów oraz 10 groszy dla motocykli. Takie stawki będą ponosili kierowcy za przejazd autostradami zarządzanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem będzie karane

Sąd zdyscyplinuje osobę utrudniającą kontakty z dzieckiem. Orzeczenie będzie łatwiejsze do egzekucji, bo nie będzie wymagało klauzuli wykonalności.

Egzamin adwokacki i radcowski 2011 - podsumowanie

Zawodowe egzaminy prawnicze: adwokacki i radcowski zakończyły się w piątek 17 czerwca 2011 r. Trwający 4 dni sprawdzian podsumowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Przepisy ułatwiające egzekucję alimentów z zagranicy wchodzą w życie

18 czerwca 2011 r. wchodzą w życie przepisy unijnego Rozporządzenia Rady Europy (WE) 4/2009 z dnia 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych.

Klienci pozywają zbiorowo PZU Życie

Niezgodną z prawem definicję zawału serca zarzucają ubezpieczycielowi jego klienci i idą z pozwem zbiorowym do sądu – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

REKLAMA