| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Zasiłek chorobowy dla starszych pracowników

Zasiłek chorobowy dla starszych pracowników

Pracownicy przebywający w szpitalu będą otrzymywali zasiłek chorobowy z ZUS wynoszący 80 proc. ich pensji.

Dzisiaj rząd zajmie się nowelizacją przepisów, zgodnie z którymi niemal wszyscy ubezpieczeni w czasie pobytu w szpitalu będą otrzymywali zasiłek chorobowy według tych samych zasad. Ma wynosić 80 proc. tzw. podstawy wymiaru (najczęściej pensja brutto). Będzie więc wyższy, bo obecnie jest to 70 proc. pensji. Tak wynika z rządowych założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Niektórzy ubezpieczeni, tak jak obecnie, zachowają prawo do 100-proc. zasiłku, w czasie gdy przebywają w szpitalu. Dotyczy to kobiet w ciąży, osób, których niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do lub z pracy, oraz dawców komórek, tkanek i narządów.

Nowelizacja ma wejść w życie od 1 stycznia 2011 r. Powodem jest to, że wypłaty wyższych zasiłków chorobowych nie są zaplanowane w tegorocznym planie finansowym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Będą uwzględnione dopiero przy konstruowaniu budżetu na przyszły rok.

Wejście w życie proponowanych przez rząd rozwiązań zakończyło trwającą od 1 lutego 2009 r. dyskryminację starszych pracowników, czyli takich, którzy ukończyli 50 lat. Od 15. dnia choroby w czasie pobytu w szpitalu otrzymują oni zasiłek chorobowy odpowiadający kwocie stanowiącej 70 proc. pensji. Pozostali, którzy nie mają 50 lat, kiedy przebywają w szpitalu, mają prawo do obniżonego (z 80 proc. do 70 proc. podstawy) zasiłku od 34. dnia choroby. Wcześniej, czyli za 33 dni ich choroby, pracodawca płaci im 80 proc. pensji.

– Popieramy to rozwiązanie, bo spowoduje ono, że wszyscy pracownicy będą traktowani równo – mówi Witold Polkowski z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Do końca stycznia 2009 r. okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego przez pracodawców za czas choroby był taki sam za wszystkich pracowników. Wynosił 33 dni w roku kalendarzowym. Obecne uregulowania zostały wprowadzone ustawą z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2009 r. nr 6, poz. 33).

Zobacz też: Pomoc społeczna

Zobacz też: Zasiłki

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Chybicki

Partner Zarządzający Grow One, Dyrektor Merytoryczny Sopockiego Instytutu Rozwoju Biznesu. Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Developmental Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Aktywista społeczny, członek dwóch stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii. Autor książek: "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" i "Jak przeganiać chmury, które zasłaniają niebo. Uważna fotografia."

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK