| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Za przekroczenie uprawnień można skarżyć do prokuratury

Za przekroczenie uprawnień można skarżyć do prokuratury

Można złożyć zażalenie na czynności celnika, który podczas czynności służbowych użył w sposób nieuzasadniony siły.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (15284) wyjaśniło zasady stosowania przez funkcjonariuszy celnych środków przymusu bezpośredniego. Do takich środków oprócz siły fizycznej zalicza się m.in. paralizatory, pałki czy kajdanki. Jak wskazało MF, z ustawy o Służbie Celnej (Dz.U. z 2009 r. nr 168, poz. 1323) wynika, że ich użycie jest możliwe jedynie wobec osób niepodporządkowujących się poleceniom funkcjonariusza wydanym na podstawie przepisów prawa lub do skutecznego odparcia bezpośredniego i bezprawnego zamachu na funkcjonariusza, inną osobę lub mienie.

Warunkiem koniecznym umożliwiającym użycie środków przymusu jest uprzednie wezwanie do zachowania się zgodnego z prawem oraz bezskuteczność takiego uprzedzenia. Warunek ten nie ma zastosowania jedynie w przypadku, gdy zwłoka groziłaby niebezpieczeństwem dla życia lub zdrowia ludzkiego oraz mienia. Osobie, wobec której zastosowano środki przymusu bezpośredniego, przysługuje zażalenie do prokuratora rejonowego właściwego dla miejsca zdarzenia.

Szczegółowe warunki i sposoby użycia środków przymusu bezpośredniego zostały określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z 9 marca 2010 r. (Dz.U. nr 45, poz. 258), a wcześniej w rozporządzeniu z 22 grudnia 2004 roku. MF stwierdziło, że w czasie ich obowiązywania resortowi nie jest znany ani jeden przypadek niezgodnego z prawem stosowania środków przymusu bezpośredniego przez funkcjonariuszy celnych.

Zobacz też: Sprawy karne

Zobacz też: Darowizny

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »