| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Za drogę wewnętrzną należy zapłacić podatek od nieruchomości

Za drogę wewnętrzną należy zapłacić podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości należy płacić także za drogę wewnętrzną – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Z opodatkowania wyłączone są jedynie drogi posiadające status publicznych.

Orzeczenie wydano w sporze między podatnikiem a organami podatkowymi, który dotyczył zobowiązania podatkowego za 2008 r. Z taką decyzją nie chciał zgodzić podatnik, który wskazywał, iż nieruchomość gruntowa stanowi fragment ulicy i jest niezbędna do komunikacji publicznej, gdyż leży w ciągu dróg publicznych - łączy dwie drogi gminne. Z tego powodu nieruchomość nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Jak czytamy w poniedziałkowym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej” w latach 2004 – 2006 istniały pewne wątpliwości, czy wszystkie drogi podlegają wyłączeniu z podatku od nieruchomości. Jednak od czasu nowelizacji z 2006 r. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, kiedy w przepisach określających zakres wyłączenia wprowadzono jednoznaczne odesłanie do ustawy o drogach publicznych, stan prawny został w pełni wyjaśniony.

Potwierdza to najnowsze orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd podkreślił, ze przepisy jasno określają, jak wygląda procedura zaliczenia drogi do kategorii publicznych. Z kolei sam fakt, że jakiś fragment gruntu łączy dwie drogi gminne, nie przesądza o jego statusie. 

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Zobacz również serwis: Podatki

Więcej: Podatek od nieruchomości: Droga wewnętrzna nie jest drogą publiczną

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Targowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK