| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Za drogę wewnętrzną należy zapłacić podatek od nieruchomości

Za drogę wewnętrzną należy zapłacić podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości należy płacić także za drogę wewnętrzną – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Z opodatkowania wyłączone są jedynie drogi posiadające status publicznych.

Orzeczenie wydano w sporze między podatnikiem a organami podatkowymi, który dotyczył zobowiązania podatkowego za 2008 r. Z taką decyzją nie chciał zgodzić podatnik, który wskazywał, iż nieruchomość gruntowa stanowi fragment ulicy i jest niezbędna do komunikacji publicznej, gdyż leży w ciągu dróg publicznych - łączy dwie drogi gminne. Z tego powodu nieruchomość nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Jak czytamy w poniedziałkowym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej” w latach 2004 – 2006 istniały pewne wątpliwości, czy wszystkie drogi podlegają wyłączeniu z podatku od nieruchomości. Jednak od czasu nowelizacji z 2006 r. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, kiedy w przepisach określających zakres wyłączenia wprowadzono jednoznaczne odesłanie do ustawy o drogach publicznych, stan prawny został w pełni wyjaśniony.

Potwierdza to najnowsze orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd podkreślił, ze przepisy jasno określają, jak wygląda procedura zaliczenia drogi do kategorii publicznych. Z kolei sam fakt, że jakiś fragment gruntu łączy dwie drogi gminne, nie przesądza o jego statusie. 

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Zobacz również serwis: Podatki

Więcej: Podatek od nieruchomości: Droga wewnętrzna nie jest drogą publiczną

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »