| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Ofiary domowej przemocy lepiej chronione

Ofiary domowej przemocy lepiej chronione

Od 1 sierpnia ofiary rodzinnej przemocy będą miały możliwość pozbycia się z domu sprawcy. Od gminy otrzymają bezpłatną pomoc w uzyskaniu mieszkania oraz w wykonaniu badania lekarskiego.

Zgodnie z nowymi przepisami ofiara rodzinnej przemocy może wystąpić do sądu z żądaniem, aby członek rodziny stosujący przemoc domową opuścił wspólnie zajmowany lokal.

Rozprawa odbędzie się w terminie jednego miesiąca. Orzeczenie sądu o eksmisji będzie wykonalne natychmiast.

Osoba dotknięta przemocą uzyska pomoc gminy nie tylko w formie poradnictwa psychologicznego i prawnego, ale również bezpłatną możliwość uzyskania zaświadczenia lekarskiego. Jeżeli nie ma tytułu prawnego do lokalu, który zajmuje, gmina udzieli pomocy w uzyskaniu mieszkania.

Zmiany wprowadzają również możliwość orzeczenia przez sąd zakazu zbliżania się przez sprawcę do pokrzywdzonego lub nakazu opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Sąd może orzec takie środki w razie skazania sprawcy za przestępstwo z użyciem przemocy przeciwko osobie najbliższej.

Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie przemocą w rodzinie jest jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste jej członków, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Nowe przepisy dają pracownikowi socjalnemu prawo do odebrania dziecka rodzicom w sytuacji, gdy w związku z przemocą w rodzinie zagrożone jest jego życie lub zdrowie. Decyzję podejmuje pracownik socjalny wspólnie z funkcjonariuszem Policji oraz lekarzem. Krzywdzone dziecko zostaje umieszczone u najbliższego członka rodziny, w rodzinie zastępczej lub w domu dziecka.

Zobacz również: Forum prawników

O fakcie odebrania dziecka jego rodzicom pracownik socjalny musi zawiadomić sąd. Ciąży na nim również obowiązek poinformowania rodziców o przysługującym im prawie do wniesienia zażalenia do sądu. Sąd rozpatrzy takie zażalenie w ciągu 24 godzin. Może nakazać natychmiastowe oddanie dziecka jego opiekunom.

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wprowadza nowy zapis do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zakazuje on rodzicom i innym osobom sprawującym pieczę nad dzieckiem stosowania wobec niego kar cielesnych. Przepis ten nie zawiera jednak żadnych sankcji za niezastosowanie się do tego zakazu.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw.

Zobacz również serwis: Nowości prawne

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Connected Life Magazine

Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK