REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie odśnieżysz-zapłacisz karę

Roma Opoka
Aplikant adwokacki
śnieg
śnieg

REKLAMA

REKLAMA

Pada śnieg? Będzie więcej obowiązków. W związku z opadami właściciele nieruchomości i samochodów mają określone przez prawo powinności.

Właściciele nieruchomości są zobowiązani do usunięcia śniegu z przylegających do posesji chodników. Do ich obowiązków należy również usunięcie stwarzających niebezpieczeństwo zwałów śniegu, brył lodu i sopli z dachów i balkonów. Co do kierowców natomiast, usunięcie śniegu z przedniej szyby i reflektorów nie wystarczy. Żeby nie dostać mandatu, należy pozbyć się śniegu z całego samochodu, również dachu.

REKLAMA

Odśnieżanie chodników

Obowiązek odśnieżania chodników wynika wprost z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przepisy te nakładają obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Chodnik, którego dotyczy obowiązek to wydzielona część drogi publicznej służąca dla ruchu pieszego, położona bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do sprzątania chodnika, który od jego posesji dzieli przestrzeń publiczna w postaci trawnika lub jeżeli na chodniku tym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych. Wskazać należy, że w rozumieniu ustawy za właścicieli uznaje się także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością. Ich również dotyczy obowiązek odśnieżania.

Zobacz: Zimowe wypadki na nieodśnieżonych nieruchomościach

Co grozi za nieodśnieżony chodnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Za niedopełnienie powyższych obowiązków grozi kara grzywny, a postępowanie w tych sprawach toczy się według kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Ale grzywna to nie jedyne obciążenie finansowe wynikające z niedopełnienia obowiązku odśnieżania.

Obowiązują tu przepisy kodeksu cywilnego, według którego każda osoba, która ze swojej winy wyrządziła drugiemu szkodę, obowiązana jest do jej naprawienia. Szkoda ta obejmuje wszelkiego rodzaju uszkodzenia ciała, które są skutkiem poślizgnięcia się na nieodśnieżonym, bądź oblodzonym chodniku. Z powyższego wynika, że osoba, która, dozna urazu przez nasze zaniedbanie, może domagać się zwrotu kosztów leczenia, i wszystkich innych wynikłych ze zdarzenia kosztów, nawet kosztów przygotowania do innego zawodu, jeżeli zdarzenie prowadzi do inwalidztwa. W szczególnych przypadkach, gdy osoba poszkodowana w wyniku zdarzenia utraciła zdolność do pracy zarobkowej, sprawca szkody może zostać zobowiązany do zapłaty renty.

Osoba poszkodowana, której wypadek przysporzył cierpień nie tylko w wymiarze fizycznym, ale również bólu oraz cierpień psychicznych, może też żądać zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Co ciekawe, obowiązkiem jest tylko odśnieżenie chodnika. Za wywóz śniegu i błota pośniegowego, które zgromadziły się w wyniku odśnieżania odpowiada już zarząd drogi.

Zobacz: Odśnieżanie chodników

Kto odpowiada za odśnieżanie parkingów, przystanków i dróg

REKLAMA

Uprzątnięcie i pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z przystanków komunikacyjnych oraz z wydzielonych krawężnikiem lub oznakowaniem poziomym torowisk pojazdów szynowych należy do obowiązków przedsiębiorców użytkujących tereny służące komunikacji publicznej.

Obowiązki utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych należą do zarządu drogi. Do obowiązków zarządu drogi należy także pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości przyległych do drogi publicznej. Zarząd drogi musi również posprzątać chodnik, jeżeli pobiera opłaty z tytułu postoju lub parkowania pojazdów samochodowych na takim chodniku. Zdarza się, że to gmina pobiera powyższe opłaty. Wówczas posprzątanie chodnika należy do jej zadań. Gmina odpowiada również za obowiązek utrzymania czystości i porządku na terenach innych niż wymienione.

Zobacz: Kodeks cywilny

Śnieg zalegający na dachu jest niebezpieczny dla przechodniów

Usuwanie śniegu i lodu z dachów należy do obowiązków administratorów budynków. Gdy zarządca nie wywiązuje się ze swoich powinności, należy wtedy poinformować o tym fakcie straż miejską, policję lub nadzór budowlany. 

Właściciel takiego nieodśnieżonego budynku dostanie na początku pouczenie. Jeżeli sytuacja się nie zmieni, wtedy zarządca budynku dostanie mandat nawet do 500 zł. W przypadku, gdy sopel spadnie na przechodnia, ten może pozwać właściciela budynku i żądać odszkodowania. Obowiązek odśnieżania dachów wynika z prawa budowlanego. Właściciel lub zarządca obiektu jest obowiązany zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, związanych z działaniem sił natury, w wyniku których następuje bezpośrednie zagrożenie uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi czy bezpieczeństwa mienia. Chodzi tu też o zalegający na dachach śnieg, który może spowodować katastrofę budowlaną. Odpowiedzialność z kodeksu cywilnego, analogicznie jak przy wypadkach związanych z nieodśnieżonym czy oblodzonym chodnikiem dotyczy również wypadków spowodowanych przez spadające z dachu, gzymsu, balkonu bądź parapetu niebezpiecznie fragmenty pokrywy śnieżnej, lodu czy sopli.

Usuwanie śniegu z pojazdów

Nie każdy użytkownik drogi zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie powoduje gruba pokrywa śnieżna pokrywająca dach samochodu. W trakcie szybkiego poruszania się po drodze, śnieg może zsunąć się gwałtownie na przednią szybę prowadzącego, bądź z impetem uderzyć w innego użytkownika drogi, co może spowodować wypadek. Jeszcze gorzej, jeżeli pokrywa ta, na przykład na samochodzie dostawczym zalega już na tyle długo, że zmieniła się w lód. Konsekwencje osunięcia się takiej pokrywy w trakcie jazdy są bardzo poważne, takie zdarzenie może prowadzić do groźnego uszkodzenia pojazdów i sporego karambolu.

Konsekwencje prawne nieodśnieżenia lub złego odśnieżenia pojazdu

Z prawnego punktu widzenia kierowca, który porusza się samochodem, na którym zalega śnieg, którego szyby są zaszronione w sposób ograniczający widoczność, albo którego reflektory są zaśnieżone bądź brudne, popełnia wykroczenie. Auto takie stanowi zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu publicznym. W artykule 66 prawa o ruchu drogowym czytamy: Samochód ma być tak utrzymany, aby korzystanie z niego:

- nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę,
- zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. 

Za skrajnie zaśnieżony samochód można dostać mandat nawet w wysokości 500 złotych. Regulacje te budzą kontrowersje kierowców, rodząc pytania dotyczące specyficznych sytuacji, gdy na przykład w trasie kierowca napotka intensywne opady śniegu a w dalszej drodze, gdzie już nie będzie padał śnieg zatrzyma go patrol policji. Jednak nie jest to powód do obaw, kilka centymetrów śniegu, które może osadzić się na samochodzie w trakcie jazdy zasadniczo różni się od, nieraz oblodzonej, czapy śniegu zalegającej na samochodzie po postoju.

Policja wymierza karę w ewidentnie powodujących zagrożenie przypadkach a kary może różnicować w zależności od ilości śniegu i wielkości zagrożenia, jakie powoduje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ulga na dziecko. Nie można utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej” z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej”

    Warunkiem niezbędnym do zastosowania ulgi na dzieci w stosunku do małoletniego dziecka jest wykonywanie władzy rodzicielskiej, a nie samo jej posiadanie. Nie można utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej” z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej”.

    Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie. Co jak ktoś będzie miał problemy z prądem za pół roku?

    Znamy pierwsze szczegóły dofinansowania od rządu dla osób, które będą miały kłopoty po podwyżce cen prądu. Nosi nazwę "bon energetyczny". Niestety to jednorazowe świadczenie, a nie stała pomoc dla osób ubogich.

    Nowe regulacje dotyczące cen energii w Polsce

    Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, zapowiedziała w Polsat News, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Obecnie ceny energii, gazu oraz ciepła są zamrożone w ramach wprowadzonych przez poprzedni rząd tarcz antyinflacyjnych; przepisy wygasają w połowie roku.

    Jakie będą emerytury od kwietnia 2024? ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS

    Od kwietnia 2024 roku ZUS będzie korzystać z nowej tablicy GUS do obliczania wysokości nowo przyznawanych emerytur. Najnowsza tablica dalszego trwania życia powoduje obliczenie emerytury osoby w wieku 60 lat niższej o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.

    REKLAMA

    Kilka dodatków osłonowych na jeden adres. Jak z tym było w dodatku węglowym?

    Jeszcze przez miesiąc można składać wnioski o dodatek osłonowy. Stałym problemem jest złożenie kilku wniosków z jednego adresu. Częsta sytuacja, gdy w domu na parterze mieszkają teściowie, na piętrze młode małżeństwo z dzieckiem.

    Afera Funduszu Sprawiedliwości. Przedstawicielowi Fundacji Profeto usłyszał zarzuty

    W kontekście śledztwa dotyczącego Funduszu Sprawiedliwości, prokuratura postawiła zarzuty przedstawicielowi Fundacji Profeto, organizacji kościelnej działającej od 2014 roku. Zarzuty wynikają z faktu, że fundacja otrzymała ponad 66 milionów złotych, mimo że jej projekt nie spełniał wymogów formalnych ani merytorycznych.

    Byli mundurowi mogą wrócić do policji. Korpus oficerów młodszych bez limitu czasu na decyzję [Nowelizacja ustawy o Policji]

    Rząd ułatwi powrót do służby policjantom, którzy z niej odeszli. Zmieni ustawę o Policji.

    Podwyższenie limitu wydatków komitetów wyborczych w wyborach do PE

    Podwyższenie limitu wydatków komitetów wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów.

    REKLAMA

    Podwyżka dla nauczycieli WF-u dorabiających po godzinach i w weekendy

    Dodatkową pracę oferuje minister sportu i prowadzony przez niego program "Aktywna szkoła". Program promuje udostępnianie sportowych obiektów szkolnych po godzinach pracy szkoły. 

    Szykują się spore zmiany w leczeniu. Resort zdrowia zakasał rękawy

    W środę do konsultacjach publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Dotyczy on leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego. Ministerstwo Zdrowia ma zamiar wprowadzić także modyfikacje w obszarze gwarantowanych usług stomatologicznych. Projekt zmian zakłada rozszerzenie listy gwarantowanych usług, między innymi o realizację co najmniej dwóch wizyt adaptacyjnych w trzecim roku życia dla dzieci, które doświadczają lęku dentystycznego.

    REKLAMA