| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Dłuższy urlop ojcowski dla rodziców adopcyjnych

Dłuższy urlop ojcowski dla rodziców adopcyjnych

Od 1 stycznia 2011 r. więcej ojców adopcyjnych będzie mogło skorzystać z urlopu ojcowskiego. Dzięki zmianom w Kodeksie pracy ojciec adopcyjny złoży u pracodawcy wniosek o urlop, gdy przysposabiane dziecko skończyło już rok.

Mężczyzna, który przysposobi dziecko (ojciec adopcyjny), będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego, gdy dziecko skończy pierwszy rok życia.

Od 1 stycznia więcej ojców adopcyjnych skorzysta z prawa do urlopu ojcowskiego. Będą mogli złożyć u pracodawcy wniosek o udzielenie takiego urlopu, w przypadku gdy przysposabiane dziecko skończyło już rok. Nie może to być jednak później niż do ukończenia przez dziecko 7 lat lub 10 lat, jeżeli podjęto wobec niego decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego. Ponadto nowe przepisy przewidują, że ojciec przysposobionego dziecka będzie mógł skorzystać z tygodnia urlopu ojcowskiego w ciągu roku od dnia uprawomocnienia się postanowienia w sprawie przysposobienia. Od 2012 roku wymiar tego urlopu zwiększy się do 2 tygodni.

Taka zmiana przepisów w kodeksie pracy była związana z apelami, m.in. rzecznika praw dziecka oraz rodziców adopcyjnych. Wskazywali, że długotrwałość procedury związanej z uregulowaniem sytuacji prawnej dziecka, np. pozbawieniem praw rodziców biologicznych, powodowało, że ojcowie starszych dzieci nie mogli skorzystać z urlopu.

Pełny tekst: Równe prawa dla ojców adopcyjnych. Skorzystają z urlopu ojcowskiego

Zobacz również serwis: Adopcja

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK