| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Kasy fiskalne w gabinetach lekarskich od 1 maja

Kasy fiskalne w gabinetach lekarskich od 1 maja

Od 1 maja kasy fiskalne powinny pojawić się w prywatnych gabinetach lekarskich oraz przychodniach. Pacjenci, którzy w tych miejscach nie otrzymają paragonu nie powinni jednak odczuwać zdziwienia. Prawo przewiduje tu bowiem wyjątki, co oznacza, że w rzeczywistości tylko nieliczni lekarze będą zobowiązani do zaopatrzenia się w kasę.

Niewielu lekarzy mających indywidualną praktykę zamontuje u siebie do 1 maja kasy fiskalne. Pozwolą im na to dwie furtki, jakie minister finansów zostawił w ustawie i rozporządzeniu o ewidencjonowaniu dochodów.

Kasy powinni mieć lekarze prowadzący swoją praktykę oraz zakłady opieki zdrowotnej. Przez ostatnich sześć lat resort finansów zwalniał ich z tego obowiązku w specjalnych rozporządzeniach. Własną praktykę ma zarejestrowanych ok. 100 tys. lekarzy. Zdaniem Krzysztofa Bukiela z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy około 10 proc. będzie podlegać obowiązkowi założenia kasy. Dlaczego tak niewielu?

  • Do zainstalowania kasy zobowiązani są tylko ci, których obrót przekroczył w zeszłym roku 40 tys. zł. Dla nowych firm to 20 tys. zł.
  • Przy podawaniu obrotów nie uwzględnia się części dochodów. – Nie są brane pod uwagę ani kontrakty z NFZ, ani wynagrodzenia lekarzy uzyskiwane w przychodniach, szpitalach czy od firm.

Zobacz również: Jak zmienić lekarza rodzinnego?

Wielu lekarzy wciąż nie wie, czy kasę kupić, czy nie. Resort finansów nie informuje, ilu lekarzy kasy powinno wprowadzić. Jego zdaniem cała grupa – z prawnikami, rzeczoznawcami, księgowymi kupi około 300 tys. kas. Na refundację zakupu państwo wyda ok. 250 mln zł, a z tytułu wyższych podatków chce uzyskać 120 – 150 mln zł.
Obecnie w Polsce działa ok. 1,5 mln kas i co roku sprzedawanych jest ok. 120 tys. Serwisy internetowe i medyczne gazety pełne są ofert dotyczących kas przenośnych, wygodnych w czasie wizyt domowych.

Producenci obawiają się, że lekarze ominą przepisy tak jak inne grupy. Urzędy skarbowe kontrolują firmy i czeka to też gabinety lekarskie. Ale w praktyce nie jest łatwo udowodnić zaniżania obrotów.

Pełny tekst: Od lekarza z kwitkiem czy z paragonem: od 1 maja kasy fiskalne pojawią się w gabinetach i przychodniach

Zobacz również serwis: Prawa pacjenta

Polecamy artykuły

Źródło:

GP

Zdjęcia

Kasy powinni mieć lekarze prowadzący swoją praktykę oraz zakłady opieki zdrowotnej.
Kasy powinni mieć lekarze prowadzący swoją praktykę oraz zakłady opieki zdrowotnej.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK