| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Gminy częściej dopłacą za pobyt seniora w domu opieki

Gminy częściej dopłacą za pobyt seniora w domu opieki

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej ma podwyższyć kwotę dochodu, która zwalnia najbliższych członków rodziny z konieczności współpłacenia za pobyt seniora w domu pomocy społecznej.

Powiaty podnoszą koszty utrzymania mieszkańca domu pomocy społecznej. Jeszcze w kwietniu wzrośnie kwota dochodu zwalniająca rodzinę z opłat. Gminy obawiają się, że jeszcze mniej rodzin będzie dopłacać do kosztów opieki.

Do końca marca starostowie muszą ogłosić nowe kwoty określające średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca domu pomocy społecznej (DPS). W większości przypadków opłaty są podwyższane, bo rosną m.in koszty mediów. Dla gmin oznacza to jeszcze wyższe wydatki z tym związane. Dodatkowo nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, która ma być jutro uchwalona przez Sejm, podwyższa kwotę dochodu, która zwalnia najbliższych członków rodziny z konieczności współpłacenia za pobyt np. dziadka w DPS. Już teraz rodziny unikają opłacania tych kosztów.

Starosta, ustalając miesięczną opłatę za pobyt w DPS, bierze pod uwagę ubiegłoroczne koszty jakie placówka poniosła w związku z utrzymaniem mieszkańców. Nie wlicza do nich tych zwianych z remontami. Opłata jest powiększana o wskaźnik inflacji na obecny rok kalendarzowy i dzielona przez rzeczywistą liczbę mieszkańców DPS.

Pełny tekst: Gminy zapłacą więcej za opiekę w domu pomocy społecznej

Zobacz również serwis: Dom opieki

reklama

Źródło:

GP

Zdjęcia

Powiaty podnoszą koszty utrzymania mieszkańca domu pomocy społecznej.
Powiaty podnoszą koszty utrzymania mieszkańca domu pomocy społecznej.

Klasyfikacja budżetowa 2017 (książka)129.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »