| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Zatruwanie środowiska w kodeksie karnym

Zatruwanie środowiska w kodeksie karnym

Nowelizacja kodeksu karnego przewiduje wysokie kary za zatruwanie środowiska. Zanieczyszczenie wody, powietrza czy ziemi, które przyczyni się do obniżenia jakości środowiska na danym terenie będzie podlegać karze od trzech do pięciu miesięcy pozbawienia wolności.

Osobie, która zabije np. żurawia, będzie groziło od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Taka sama kara przewidziana jest dla osób, które chronionymi gatunkami zwierząt będą handlować lub posiadać je bez zezwoleń. Kary takie przewiduje opublikowana już nowelizacja kodeksu karnego (Dz.U. z 2011 r. nr 94, poz. 549), która zmienia także przepisy o ochronie przyrody. Nowe regulacje wejdą w życie 10 czerwca 2011 r.

Przepisy określają, że na karę pozbawienia wolności do pięciu lat narazi się także ten, kto zniszczy lub będzie handlować albo posiadać bez odpowiedniego zezwolenia chronione rośliny.

Nowela zmienia sankcje za przestępstwa przeciwko środowisku określone w kodeksie karnym. I tak na karę od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności narazi się osoba, która spowoduje zanieczyszczenie wody, powietrza czy ziemi, które przyczyni się do obniżenia jakości środowiska na danym terenie. Taka sama odpowiedzialność będzie za zanieczyszczenie środowiska, które spowoduje zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Surowiej będą karani przedsiębiorcy, którzy swoją działalnością wpływają na środowisko naturalne. Zgodnie z nowelą za spowodowanie szkody ekologicznej przez np. zakład produkcyjny, który musi mieć pozwolenie na korzystanie ze środowiska, kara wyniesie nawet osiem lat więzienia. Jeżeli okaże się, że działanie było nieumyślne, to maksymalna kara wyniesie trzy lata pozbawienia wolności.

Pełny tekst: Osoba zatruwająca środowisko naturalne trafi do więzienia

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sierakowski

Radca prawny, licencjonowany doradca restrukturyzacyjny. Wiceprezes Zarządu Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A. Partner kancelarii Zimmerman i Wspólnicy sp.k. Specjalizuje się w restrukturyzacji zadłużenia zagrożonych podmiotów gospodarczych, ochronie praw wierzycieli, w tym egzekucji przez zarząd przymusowy, a także w prawie procesowym cywilnym i gospodarczym, prawie upadłościowym, postępowaniu administracyjnym, jak również w prawie obrotu nieruchomościami. Współautor komentarza praktycznego do Prawa restrukturyzacyjnego. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji z dziedziny prawa restrukturyzacyjnego, upadłościowego i egzekucyjnego. Publikuje m.in. w Monitorze Prawa Bankowego, a także jest ekspertem Dziennika Gazety Prawnej, Rzeczpospolitej oraz TVN Biznes i Świat. Prelegent na konferencjach i szkoleniach z zakresu postępowania upadłościowego, restrukturyzacyjnego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK