| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Nowe dowody osobiste od 1 stycznia 2013 r.

Nowe dowody osobiste od 1 stycznia 2013 r.

Wprowadzenie do obrotu nowych dowodów nastąpi później, niż zakładano, tj. dopiero od 1 stycznia 2013 r. Powodem przesunięcia terminu są względy organizacyjne i techniczne.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, termin wydawania nowych dowodów osobistych zostaje przesunięty na 1 stycznia 2013 r. Powodem wprowadzenia do obrotu prawnego nowego wzoru dokumentu tożsamości w późniejszym niż pierwotnie zakładano terminie są względy organizacyjne i techniczne dotyczące procedur przygotowawczych i technicznych wydawania nowych dokumentów – m.in. certyfikacja poziomu bezpieczeństwa, oprogramowanie, itp.

Przedłużenie vacatio legis nowej ustawy wynika także z konieczności notyfikowania rozporządzeń wykonawczych do Komisji Europejskiej. Należy dodać, że przesunięcie wejścia w życie ustawy o dowodach osobistych powoduje konieczność zmiany terminu obowiązywania przepisów ustawy o ewidencji ludności. Jej przepisy, zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, powinny zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2012 r.

W projekcie ustawy zmienione zostały ponadto przepisy dotyczące okresu ważności związanych z dowodem certyfikatów. Proponuje się, by okres ich ważności rozpoczynał się w dniu ich aktywacji i był nie dłuższy niż okres ważności dowodu osobistego. Zrezygnowano także z tzw. ograniczonej identyfikacji. Wynika to z tego, że obecnie na rynku brakuje standardowych lub powszechnie akceptowanych rozwiązań w tej dziedzinie.

Źródło: kprm.gov.pl

Zobacz serwis: Dowód osobisty

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Tagi

dowód

Zdjęcia

Prawo fot. Fotolia
Prawo fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK